Kadında Gebelik (Hamilelik) Teşhisi

Pek çok kadın gebeyim dendiğinde hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı hafta olarak algılar ve saymaya başlar.

01.04.2021
962
Kadında Gebelik (Hamilelik) Teşhisi

Pek çok kadın gebeyim dendiğinde hamileliğinin ilk haftasını, hamile olduğunu anladığı hafta olarak algılar ve saymaya başlar. Kadında gebelik yani döllenme en son adet gördüğü tarihten 2 hafta sonrasında oluşmaktadır. 2 haftadan sonra ise yumurtlama gerçekleştiğinden döllenme de bu zaman aralığında olur. Bu nedenle bebeğin rahme yerleşmesi 4 haftayı bulur.

Gebelik Hesaplama

Bu bağlamda gebelik hesaplama yaparkendoğru bir şekilde yapmak için,  son adet tarihinin ilk günü baz alınmalıdır. Bu konuda oluşabilecek karışıklığı ortadan kaldırmak için kaç aylık hamile olduğunuzu hesaplamanıza gerek yoktur. Gebeliğiniz oluşumu bu sürece denk geldiği için son adet tarihinizin ilk gününden itibaren geçen sürenin hesaplaması gerekmektedir. Bu tarihten sonra geçen 7 günün sonunda tam bir haftalık hamile sinizdir.

Hafta Hafta Gebelik

Hamilelik döneminde hafta hafta gebelik  ilk dört haftadan sonra gözlemlemeye ve değerlendirilir. Bunun nedeni ceninin rahme tam olarak yerleşmesinin dördüncü haftaya denk gelmesidir. Gebeliğiniz oluşumu bu sürece denk geldiği için son adet tarihinizin ilk gününden itibaren geçen sürenin hesaplaması gerekmektedir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.