Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık, bir hafta içerisinde 3 ya da daha az sayıda tuvalete çıkma sonucunda teşhis edilen bir rahatsızlıktır. 

22.01.2023
229
Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık, bir hafta içerisinde 3 ya da daha az sayıda tuvalete çıkma sonucunda teşhis edilen bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra tuvalete çıktıktan sonra hem zorlanan hem de çok sert veya küçük boyutta dışkılama da belirtileri arasındadır. Belli başlı beslenme düzenlemeleri, egzersiz yapmak, bol su tüketimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde kabızlıktan kurtulmak mümkündür.

Kabızlığa ne iyi gelir? Sorusuna yanıt olarak bu yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra çeşitli bitki çayları da oldukça etkili bir çözüm olabilmektedir. Ancak bunlara ek olarak çeşitli ilaç tedavileri de kabızlık için tercih edilebilmekte, özellikle kronik kabızlık için müshil kullanımı, laksatif kullanımı, dışkı yumuşatıcı kullanımı ve lavmanlar tedavi olarak tercih edilebilmektedir. Ancak tüm bu tedavilerin doktor tarafından önerilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlık problemi çok sık yaşanabilmekte ve bu problemin oluşmasında pek çok farklı neden etkili olabilmektedir. Özellikle genetik bağırsak yavaşlığı, sürekli katı besin tüketme, sindirim sistemi sorunları ve fazla süt tüketimi gibi nedenlerden dolayı bebeklerde kabızlık problemi görülebilmektedir.

Bebekler kabız olduklarında bunu ifade edemeyecekleri için özellikle ebeveynlerin bu hususta oldukça dikkatli olması ve bebeklerini sürekli olarak gözlemlemesi gerekmektedir. Uzun süre tuvaletini yapmayan bebekler, genel olarak kabızlık sorunuyla karşılaşırlar.

Normal şartlarda her gün kakasını yapması gereken bebeğin 2-3 gün boyunca tuvalet yapmaması durumunda kabızlık belirlenebilirken, bebeğinizin dışkısının sert olması ve özellikle bebeğinizin tuvalet yaparken zorlandığını, ağladığını ve huzursuzlandığını gördüğünüzde de kabızlık problemi yaşadığını anlayabilirsiniz.

Ebeveynler, bebeklerinin yaşamış olduğu kabızlık problemini ortadan kaldırmak adına bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?Sorusuna yanıt ararken, özellikle bu hususta anne ve babaların uygulayabileceği pek çok etkili yöntem bulunmaktadır.Sakarya’daki en iyi kulak burun bogaz doktor

Bunlardan ilki, bebeğinizin karın bölgesine yumuşak bir masaj yapmak olacaktır. Bununla birlikte ılık bir banyo da bebeğinizin kabızlık problemine çok iyi gelecektir.  Bebek poposuna vazelin gibi kayganlaştırıcılar sürmek de son derece etkili bir kabızlıktan kurtulma yöntemidir. Bunların yanı sıra bebeklere iyi gelen yöntemler şöyledir;

• Su, süt veya organik meyve suları ile bebeklerde sıvı alımını arttırmak

• Lifli yiyecekler yedirmek bebeğinizin kabızlıktan kurtulmasını sağlayacaktır.

• Bebeğinize ufak egzersizler yaptırmak ve yavaşça hareket ettirmek karın kaslarını kullanmasını sağlayacaktır.

Bebeklere doktora başvurmadan asla kabızlık için müshil, laksatif veya kabızlık ilacı verilmemesi gerekmekte, yalnızca doktor onayı ve özellikle önerisi doğrultusunda bebekler için bu kabızlık yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Kabızlık probleminden kurtulabilmek adına son derece etkili bitkisel yöntemler bulunmakta, özellikle sahip oldukları içerikler ile bağırsakları rahatlatma, sindirim sistemini hızlandırma ve diğer çeşitli etkileri ile kabızlık probleminde bitkisel çaylar son derece etkili olmaktadır. Kabızlığa iyi gelen bitkisel çaylar arasında şunlar yer almaktadır;

1. Papatya çayı, kabızlık problemini kısa süre içinde çözebilmektedir.

2. Zencefil çayı ile kabızlığı ortadan en kısa sürede kaldırmak mümkündür.

3. Nane çayı, kabızlık belirtilerini azaltmak için kullanılan doğal bir ilaçtır.

4. Isırgan çayı, kabızlık belirtilerini azaltmak için kullanılan bir bitkidir.

5. Ada çayı, lif içeriği yüksek olduğu için kabızlık belirtilerini azaltır.

6. Rus çayı, kabızlık belirtilerini hafifletmek için kullanılan bir bitkidir.

7. Ekinezya çayını günde 1 fincan tüketerek kabızlıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

8. Karahindiba çayı, özellikle bağırsaklara olan etkisi ile kabızlık rahatsızlığı için oldukça etkili bir doğal çaydır.

9. Kırmızı çay, kabızlık belirtilerini azaltma konusunda son derece etkilidir.

Bu bitki çaylarını kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız ve onayı halinde tüketmeniz oldukça önemlidir. Özellikle bu bitkiler bazı kişilerde çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebildiği için doktor onayı alınması ve çok sık ve fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

Kabızlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kabızlık probleminden kurtulmak için ilaç tedavisi de tercih edilebilmekte, ancak ilaç tedavisi için mutlaka doktor onayıyla kişilerin hareket etmesi ve yalnızca doktorun önerdiği ilaç tedavilerini uygulamaları gerekmektedir.

Özellikle kronik kabızlık problemlerinde önlemlerin ve yöntemlerin etkisiz olması durumunda devreye giren ilaçlar ile kişiler bu problemden çok kısa bir sürede kurtulabilmekte, kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında şunlar yer almaktadır;

1. Müshiller

2. Laksatifler

3. Dışkı Yumuşatıcılar

4. Dökme ajanlar (şişirme ajanları

5. Uyarıcı müshiller

6. Lavmanlar

7. Prokinetik

Kabızlık problemi için uzman bir doktora başvurmak ve bu sayede bu problemden en etkili tedavi ile kurtulmak isteyen kişiler, aradıkları doktora Doktor Bul sayesinde en basit şekilde ulaşabilmektedir. Doktor Bul sayesinde dilediğiniz doktora anında randevu alabilir, kısa süre içinde tedavi olabilirsiniz.

Her türlü şikayetiniz için sitemizde yer alan doktorlar arasından yaşadığınız şehirde görev alan tüm doktorları görüntüleyerek başvuracağınız doktoru hemen seçebilir ve en yakın tarihe randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.