İMPLANT VE İMPLANT FİYATLARI

Hızla gelişen ve ilerleyen teknoloji tıp alanında da sıklıkla kullanılmaktadır. Modern tıpta kullanılan teknolojik gelişmeler ve yöntemler artık neredeyse her hastalığın tedavisinde çözüm sağlamaktadır.

31.12.2021
1.020
İMPLANT VE İMPLANT FİYATLARI

Hızla gelişen ve ilerleyen teknoloji tıp alanında da sıklıkla kullanılmaktadır. Modern tıpta kullanılan teknolojik gelişmeler ve yöntemler artık neredeyse her hastalığın tedavisinde çözüm sağlamaktadır. Diş tedavileri de son yıllarda bu imkanlardan fazlası ile nasibini almaktadır. Günümüzde genetik ve bazı çevresel koşullara, bazı hastalıklara ve ilerleyen yaşa bağlı olarak diş kayıpları sık sık görülmektedir. Bu eksik dişler hem sağlık açısından hem de estetik açıdan hoş bir durum değildir. Öyle ki insanların sosyal hayat içerisinde özgüven eksikliğine ve rahat bir şekilde gülümseyememesine bile sebep olabilir. Eksik diş tedavisinde eskiden geleneksel olarak köprü ve protez yöntemleri kullanılsa da günümüzde değişen teknoloji sayesinde uzmanlar tarafından implant diş tedavisi geliştirilmiştir. Peki, implant tedavisi nedir, kimlere ve nasıl uygulanır?

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant tedavisi eksik dişlerin yerine konulmasında kullanılan bir yöntemdir. İmplant çene kemiğinin içine gömülen titanyum maddesinden üretilen vidalara denir. Bu vidalar çene kemiğine yerleştirildikten sonra üzerine diş protezi konulur. Diğer eksik diş tedavilerinde eksik dişin çevresindeki dişler de kesilirken implant tedavisinin avantajı ise diğer dişlere zarar vermemesi ve onları hiçbir şekilde etkilememesidir. İmplant dişler tamamen doğal diş görevi görürler ve implant yaptıran hastalar rahatlıkla sosyal yaşamlarında yemeye, içmeye, konuşmaya ve gülmeye devam edebilirler.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi 18 yaşını geçmiş, çene ve yüz gelişimi tamamlanmış ve diş kaybı olan herkese uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken üç hasta tipi vardır. Diyabet yani şeker hastalığına sahip olanların implant tedavisi öncesinde şeker düzeylerinin düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda ise tedaviden önce ilaç kesilmelidir. Son olarak kemik erimesi hastalığı olanlar uygun bir tedavi gördükten sonra implant yaptırmalıdır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisine başlamadan önce çene yapısının tedaviye uygun olup olmadığını anlamak amacıyla röntgen çekilir. Gerekli ölçümler ve hazırlıklar yapıldıktan sonra implantın yerleştirilmesi için iki seçenek mevcuttur. Tek aşamalı olarak adlandırılan tedavide implant yerleştirildikten sonra üzerine geçici bir başlık konulur. Belirli bir zaman geçtikten sonra da protez başlıklar yerleştirilir. İki aşamalı olarak adlandırılan tedavide ise implant yerleştirildikten sonra üzeri diş eti ile kaplanır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar aynı tek aşamalı tedavide olduğu gibi daha sonradan takılır. Her iki seçenekte de belirli bir süre beklemek gerekir. Bu iyileşme süreci genelde alt çene için 3 ay, üst çene için ise 6 aydır.

Gelişen teknoloji sayesinde implantların sağlamlığı eskiye oranla daha da artırılmıştır. Zirkonyum implantlar titanyum implantlara göre çok daha sağlam yeni model implantlar arasındadır. Özellikle dar bir çene kemiğine sahip hastalar için zirkonyum implantlar çok daha sağlam bir seçenek olacaktır. Zirkonyum maddesi renk olarak doğal diş rengine en çok benzeyen maddelerden biridir. Bu sebeple dayanıklılığının yanında estetik olarak da çok daha fazla tercih edilir. Zirkonyum, implant tedavisinin yanında diş kaplamasında da kullanılır.

İmplant Fiyatları

İmplant fiyatları belirlenirken birçok faktör göz önünde bulundurulur ve implant fiyatları genel olarak kullanılan malzemelerin kalitesine ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. İmplant tedavisinin fiyatları ayrıca hekimin tecrübeli olup olmaması, implant firmalarının fiyat politikası, implantın uygulanacağı kliniğin veya hastanenin fiyat politikası ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin o yıl için belirlediği en az uyulması gereken tarife gibi faktörlere göre değişmektedir. Siz de implant tedavisine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız piyasada implant tedavisi için fiyat araştırması yaparak sağlıklı ve estetik açıdan mükemmel dişlere kavuşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.