İçme Suyu Nasıl Yapılır

Temiz ve berrak bir içme su içmek sıradan bir şeymiş gibi görülür. Bunu bir kez daha düşünmeyebiliriz ama kaynağı ile çeşmemiz arasında suyun büyük bir değişim yaşaması gerekir.

21.10.2021
1.239
İçme Suyu Nasıl Yapılır

Temiz ve berrak bir içme suyu içmek sıradan bir şeymiş gibi görülür. Bunu bir kez daha düşünmeyebiliriz ama kaynağı ile çeşmemiz arasında suyun büyük bir değişim yaşaması gerekir. Suyumuz yukarıdan gökyüzünden geliyor olabilir fakat bu bütünüyle temiz olmasından çok uzaktır.

Sağaltım Tesisleri

İçme Suyu bir sağaltım tesisine doğru yolculuğuna bir barajdaki boru içerisinden başlar. Bu mesken içerisinde yaklaşık iki metre aşağıda 15 cm’lik bir delik bulunur. Bu delikte sudaki ağaç parçaları gibi büyük parçaları dışarıda tutmak için tasarlanmış metal bir ızgara bulunur. Su burada ilk taramadan geçeceği pompalama merkezine akar. Dev bir dönen ekran balık, çöp ve çimi ayıklar. Kalıntılar temizlendikten sonra düşük basınçlı bir pompa suyu sağaltım tesisine gönderir. Ham su denen işlemden geçmemiş su şimdi arıtıcı çeşmelere doğru yol almaya başlar.

İçme suyu diye resmen zehir içiriyorlar! - Turizm Günlüğü
İçme suyu

Suyun Temizlenmesi

İçme Suyu Önce güçlü bir kimyasal element olan karbon eklenir. Karbon çözücü ve böcek ilacı gibi maddeleri emer. Bu sudaki tadı ve kokuyu alır. Buradan su bir dizi karıştırıcı tankın içine gider. İlk tankın içinde alüminyum sülfat bulunur bu bir pıhtılaştırıcı sıvıyı topaklaştırıcı görevindedir. Bakteriler çamur ve diğer pislikler bu topaklara yapışır. Bu topaklarla dolu su bu işlemden sonra ikinci bir tanka geçer. İkinci tankta bir sonraki aşama olan tortulaşma için gerekli bir madde olan polimer adındaki kimyasal bulunur.

Beş boru ile suya mikrokum adı verilen kum tanecikleri püskürtülür. Polimer kumları yapışkan hale getirerek kaplar. Kum taneleri işlenmemiş sudaki topaklara yapışıp onları daha da ağırlaştırarak dibe çökertir. Su buradan içindeki topakların ağırlaşarak dibe çöktüğü bir tanka doğru ilerler. Bu aşamadan sonra su tamamen berraklaşmıştır. Ancak hala daha sağlıklı değildir. Çünkü içerisindeki bakteri ve organik maddeler hala yaşamaktadır. Bu yüzden bir sonraki aşama filtrelemedir.

Filtreleme

İçme Suyu filtrenin üzerine akar. Daha sonra aşağıya bir tür kömür çeşidi olan antrasit tabakasından ve bir tabaka kumdan geçerek aşağıya süzülür. Bu geriye kalan parçacıklardan suyu süzer. Kalan bakterilerin temizlenmesi için klorin eklenir. içme suyunun yolculuğu burada noktalanır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.