Havuz Filtresi Nedir? Ne işe yarar?

Yüzme havuzlarında kullanılan havuz kum filtresi sistemi, su devir daim işlemini gerçekleştirmektedir.

17.05.2022
571
Havuz Filtresi Nedir? Ne işe yarar?

Yüzme havuzlarında kullanılan havuz kum filtresi sistemi, su devir daim işlemini gerçekleştirmektedir. Bu işlem sayesinde dışarıdan gelen su filtre yardımıyla temizlenerek yeniden havuz içerisine gönderilir ve suyun devamlı olarak hareket etmesini sağlar. Bu sistem sayesinde su sirkülasyonu sağlanarak havuz suyu daha hijyenik ve temiz tutulur. Üstelik bu sistem sayesinde havuz suyunun oluşturduğu oksijen doğadaki bitkiler ve hayvanlar tarafından da oldukça faydalıdır.

Dekor amaçlı kullanılan süs havuzlar hariç diğer tüm havuzlarda havuz filtresi kullanımı mümkündür. Bu aşamada havuz filtresi kullanımı için havuzlarınızın temiz olması gerekmektedir. Havuz yüzeyinde ve dibinde gözüken büyük cisimler ve diğer tüm maddeler temizlendikten sonra havuz filtresi kullanıma alınmalıdır. Böylelikle filtre sistemini tıkayacak veya sistemin çalışmasına engel olabilecek maddeler temizlendiği için filtre sistemi daha uzun süre ve daha iyi bir performansla çalışabilir.

Havuz filtre sisteminin özellikleri şunlardır;

  • Havuzlarınızın kullanım amaçlarına uygun kapasitede filtreler tercih etmeniz gerekmektedir. Daha küçük havuzlar için yüksek performanslı filtreler tercih ettiğiniz sırada havuzunuza zarar verebilirsiniz.
  • Kullanmakta olduğunuz filtre sayısı havuzunuzun ebatına göre belirlenmelidir. Eğer kullanmakta olduğunuz havuz küçükse en az 3 veya 4 tane filtre sistemi kullanmanız yeterli olacakken daha büyük havuzlarda daha fazla gerekebilir.
  • Havuzlarınız için kullanmakta olduğunuz filtre sistemi elektrik tasarrufu sağlayan firmalardan ve markalardan tercih edildiği aşamada filtreleme sonucu fazla elektrikten kaçınmış olursunuz.
  • Havuz filtreleri düzgün kullanıldığı takdirde ortalama 10 ila 15 yıl kullanılabilir. Bu süreçten sonra filtre sistemi daha düşük performanslar sergileyerek istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu takdirde yeni bir filtre sistemi kullanmanız gerekecektir.
  • Bu aşamada kullandığınız havuz pompası ve filtre sisteminin birbirine uyum içerisinde olması gerekmektedir. Havuzlarda kullanmakta olduğunuz filtre sisteminin sağlamış olduğu basıncın  %20 kadarını havuz pompaları sağlamaktadır. Bu aşamada havuz filtresi için havuz pompaları oldukça önemli bir sistemdir.
  • Havuz filtresi tercihi konusunda fiber kaplamalı filtreler tercih edilmesi önerilmektedir.

Son zamanlarda havuz filtre sistemi ne işe yarar? Tarzında sorularla karşılaşmaktayız. Filtre sistemi havuz suyunun temizliğinde ve hijyen açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu sayede havuzlardaki kir, toz ve diğer tüm mikropların bu yolla temizlenmesi sağlanmaktadır. Özellikle bağ, bahçe tarzı bölgelerde kullanmakta olduğunuz havuzlarda kesinlikle kullanılması tavsiye edilmektedir. Filtre yardımı ile temizlenen ve devir daimi sağlanan havuzların suyu hem daha berrak hem de daha sağlıklıdır.

Filtre sistemi kullanılmayan veya pek nadir kullanılmakta olan havuzlarda su kirlilik oranı oldukça fazladır. Su devamlı hareket etmediği için kendiliğinden kirlenmeye ve mikrop oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu aşamada kullanılan bu havuz suyu pek çok cilt ve enfeksiyon hastalığına sebebiyet verebilir.  

Havuz temizliği için de filtreleme sistemi oldukça önemlidir. Havuz filtresinde kullanılan cam havuz kumlarıekonomik ve daha sağlıklı olması sebebi son yıllarda oldukça fazla kullanılmaktadır Bu noktada kullanılan kimyasalların temizlik sonrası tamamen sudan ayrışmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu noktada suyun sirkülâsyonu ne kadar fazla ve etkili olursa suyun temiz kalma oranı o denli artar. Bu aşamada pek çok filtreleme yöntemi kullanılmaktadır. Kartuş filtre sistemi, kum filtre sistemi, bez ve çember filtre, vanalı – vanasız filtre sistemi, diatomlu toprak filtre sistemi gibi filtreleme sistemleri de suyun temizliği ve devir daimi için oldukça etkili sonuçlar edinmenizi sağlar. Kullanmakta olduğunuz bu mekanizma, havuz filtresinin ayrıştırdığı tortu ve kalıntıları haznesinde biriktirerek dışa aktarır ve filtrelenmiş suyu yeniden havuza aktarır.  Bu aşamada filtre haznesinin düzenli olarak temizlenmesi de filtre sisteminin zarar görmemesini sağlar. Tüm havuz malzemesi ürünlerini e-havuzmarket.com sitemizden temin edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.