Hangi içecek, hangi hastalığa iyi geliyor?

19.03.2021
666
Hangi içecek, hangi hastalığa iyi geliyor?

Soğuk havaların vazgeçilmezleri arasında boza, salep, ıhlamur, kahve, siyah çay, yeşil çay bulunuyor. Bunlar aynı zamanda birçok hastalığa da iyi geliyor.

Öksürüğün şifası salep: Orkide bitkisinden elde edilen, öksürüğe ve bronşite iyi gelen salep sindirimi de rahatlatıyor. İshal ve mide-bağırsak iltihaplanmalarında tedavi edici özelliklere sahiptir. Bir su bardağı salep ortalama 190 kaloridir.

Soğuk algınlığı için ıhlamur: Ihlamurun içinde uçucu yağların rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır. Ihlamur yaprakları, güçlü antioksidanlardan flavonoid içerdiğinden soğuk algınlıklarına, nezle ve gribal enfeksiyonlara iyi geliyor. Bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Kahve, Alzheimer riskini azaltıyor: Belli oranda kafein, B3 vitamini niasin ve antioksidan içeren kahve, doğru bir miktarda tüketildiğinde hem tokluk hissi verir hem de metabolizmayı hazlandırır. Günde 3 fincan kahve tüketenlerde Alzheimer görülme oranının %60 daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Kahve, idrar miktarını arttırdığı için yanında mutlaka su içilmesi gerekir.

Vitamin deposu boza: Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunan bozanın mayalanma sırasında ürettiği laktik asitin hazmı kolaylaştırıcı etkisi de vardır. 1 bardak bozanın (200ml) 300 kalori olduğunu unutmayarak ve diyetteki ekmeği azaltarak diyet listenize de ekleyebilirsiniz. Hamilelere ve vitamin kaynağı olarak sporculara da içilmesi öneriliyor.

Siyah çay kalp krizi riskini azaltıyor: Siyah çay içerisinde fito kimyasalı bulunuyor. Siyah çay düzenli tüketildiğinde, güçlü kemikleri destekler, kemik yoğunluğuna katkı sağlar, osteoporoz ve artrit riskini azaltır. Gün içerisinde ortalama 2-3 fincan siyah çay tüketmek, stres hormonunu kortinal seviyesini düşürür. Açık ve limonlu tüketildiğinde faydası daha çoktur. Fazla tüketildiğinde kabızlığa yol açar ve demir emilimini engellediğinden yemeklerden 30-45 dakika sonra tüketilmesi daha doğrudur.

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıyor: Yüksek anti-oksidan içermesiyle diğer çaylardan daha kaliteli bir içecektir yeşilçay. Metabolizmayı hızlandırıyor, içerdiği kateşinler sayesinde yağ yakımını destekler, bağırsak rahatsızlıklarını engellemede oldukça faydalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.