Hamilelikte Omega 3 Tüketiminin Önemi

Sağlıklı ve dengeli bir hamilelik dönemi açısından omega 3 desteği son derece önemlidir.

16.11.2021
657
Hamilelikte Omega 3 Tüketiminin Önemi

Günlük hayatta birçok besin değerinin düzenli ve dengeli bir şekilde alınması sağlıklı yaşamın temellerinden biridir. Özellikle hamilelik döneminde belli değerlere daha fazla ihtiyaç duyulabilir. Sağlıklı ve dengeli bir hamilelik dönemi açısından omega 3 desteği son derece önemlidir. Anne sağlığınız ve bebeği olumlu yönde etkilediği kanıtlanan omega 3 desteğinin doktor kontrolü ile alınması gerekir. Erken doğum ve düşük riski gibi faktörlere karşı koyan omega 3, bu riskleri azaltıcı etkiye sahiptir.

Genel bir ifadeyle omega 3 kaynakları hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılır. Bitkisel kaynaklar; ceviz, fındık, soya, keten tohumu, susam, kanola yağı, semizotu, yeşil yapraklı sebzeler şeklinde sıralanabilir. Bu noktada hamilelik döneminde bu besinlerden yana zengin bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bir diğer omega 3 kaynağı olan hayvansal kaynaklar ise; algler (yosun) beslenen soğuk sularda yetişen yağlı balıklar veya bu yosunla beslenen küçük balıkları tüketen balıklar şeklinde ifade edilebilir.

Hamilelik döneminde omega 3 desteğini takviye yoluyla almak isteyen anne adayları olabilir. Bunun yanı sıra doktorun isteğine bağlı olarak omega 3 desteğinin takviyeler yoluyla alınması gerekebilir. Bu noktada doktorun belirttiği zaman ve miktarda almak anne adayı ve bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir.

Anne ve Bebek Sağlığı Açısından Omega 3 Desteği

Gebelik döneminde omega 3 açısından zengin besinlerle beslenmek anne ve bebeğin sağlığını olumlu yönde etkiler. Özellikle kalp, damar ve dolaşım sisteminin sağlığını olumlu yönde destekleyici etkisi ile bilinir. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin oluşması ve gelişmesi için de önemli olduğu için hamilelik döneminde sıklıkla ihtiyaç duyulur. Annenin sağlığının korunması noktasında ideal ve dengeli bir omega 3 desteği gereklidir. Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan omega 3 anne karnındaki bebeğin göz dokularının oluşması, beyin ve sinir sisteminin oluşumu ve gelişiminde de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle hamilelik döneminde hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı için omega 3 açısından zengin bir beslenme düzeni uygulanmalıdır.

Omega 3 ve daha fazla takviye seçeneğine https://www.orzax.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.