Hamilelikte Hangi Vitamin Ve Mineral Kullanılmalıdır?

Hamilelikte hangi vitamin ve mineral kullanılmalıdır? Gebelik döneminde hangi besin takviyeleri kullanman

24.10.2021
823
Hamilelikte Hangi Vitamin Ve Mineral Kullanılmalıdır?

Hamilelikte veye Gebelik döneminde kadınların vitamin ve mineral ihtiyacı daha da artıyor. Hamilelik döneminde oluşacak riskleri azaltmak için destek almanız gerekebilir.

Hamilelikte hangi vitamin ve mineral kullanılmalıdır? Gebelik döneminde hangi besin takviyeleri kullanmanız gerektiğini sizler açıklıyoruz. Aşağıda yer alan takviyeleri kullanarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Gebelikte Alınması Gereken Vitaminler - Op. Dr. Serkan Oral
Hamilelikte hangi vitamin ve mineral kullanılmalıdır?

D Vitamini

Gebelik zamanında yeterli miktarda D vitamini alınması düşük kiloda bebek doğumlarını önleyebiliyor. D vitamini balıklarda ve süt ürünlerinde bulunuyor. Ülkemizde D vitamini eksikliği yaygın olarak görülen sorunlardan bir tanesidir.

Folik Asit

Bebeğin büyümesi ve plasentanın gelişimi için son derece gereklidir. Vücutta depolanamaması nedeniyle takviye olarak alınmalıdır.

Folik asit takviyesi düşük riskini de azaltıyor. Hamile kalmadan önce takviye alınması öneriliyor. Planlanmış gebeliklerde mutlaka dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesidir.

Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri bebeğin sağlıklı gelişimine doğrudan katkıda bulunuyor. Omega-3 yağ asitleri vücutta üretilemeyen besin maddelerinden bir tanesidir. Deniz ürünleri tüketerek omega 4 takviyesi alabilirsiniz.

İyot

Hamilelik zamanında tiroit hormonlarının artmasına bağlı olarak iyot desteği gerekebilir. Gebelikte iyot eksikliği çok ciddi sorunlara neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.