Hâkim ve Savcı Maaşları 2022 Ne Kadar?

Hâkim ve savcı olabilmek için istenilen şartlardan, hâkim ve savcının nasıl olunacağından ve hâkim ve savcı maaşları 2022 bahsettik.

24.05.2022
700
Hâkim ve Savcı Maaşları 2022 Ne Kadar?

Hâkim ve savcı olabilmek için istenilen şartlardan, hâkim ve savcının nasıl olunacağından ve hâkim ve savcı maaşları 2022 bahsettik.

Hâkim ve savcı maaşları, hâkim ve savcı nasıl olunacağından ve ne iş yaptıklarından sonra en çok araştırılan konulardan biridir. Hâkim ve savcı olabilmek için bazı şartlar istenilmektedir. Hâkim ve savcı olmak için aranan şartlar:

  • T.C. vatandaşı olma zorunluluğu vardır.
  • Adayın sicili temiz olmalı ve yüz kızartıcı suç işlememiş olmalı.
  • Erkek adaylar için askerlik görevini yerine getirmiş olma şartı bulunur.
  • Adayın herhangi bir akli problemi olmamalıdır.
  • Hâkim ve savcı olmak isteyen adaylar şehir dışı görev için hazır olmalıdırlar.

Hâkim ve Savcı Ne İş Yapar?

Hâkimlerin görevi, davaları inceleyip anlaşmazlık yaşanan durumun çözüme kavuşturulmasını sağlamaktır. Dava dosyaları tarafsız bir şekilde incelenir ve karar tarafsız bir şekilde verilir. Savcıların görevi ise, ceza dosyaları açmaktır. Kanıtları toplar, şüpheliler sorgulanır ve kamu davası açar. Savcılar soruşturma süresince iddia makamı olarak yer alırlar.

Hâkim ve savcı nasıl olunur? Sorusuna Hukuk fakültesi kazanılmalı ve başarıyla bitirilmelidir. Hukuk Fakültesinden mezun olan öğrenci Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı sınavına girmeli ve en az 70 puan almalıdır cevabını verebiliriz.  70 üzeri puan alan adayların avantajı daha çoktur çünkü her yıl çok az sayıda hâkim ve savcı alımı yapılır.

Hâkim ve Savcılar Aylık Ne Kadar Maaş Alır?

Hâkim ve savcı maaşları mesleki tecrübeye ve görev yapılan bölgeye göre değişir. Her yıl ocak ve temmuz aylarında maaşlarına belirli bir oranda zam yapılır. Mesleğe yeni başlayan hâkim ve savcı maaşları yaklaşık olarak 12.500 TL’dir. Meslekte 25 yılını dolduran hâkim ve savcı maaşları ise 25.000 TL civarındadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.