Hafızayı Güçlendiren Besinler Gıdalar ve Meyveler

20.03.2021
629
Hafızayı Güçlendiren Besinler Gıdalar ve  Meyveler

Günlük hayatta eşyalarımızı koyduğumuz yerler gibi basit olan şeyleri dahi hatırlamakta güçlük çekiyor ya da herhangi bir sınava hazırlanıyorsak; hafızamızı güçlendirmek için yapacağımız bazı zihin egzersizlerinin yanı sıra,hafıza güçlendirici belli gıdaları da tüketmemiz oldukça önemlidir.

Hafızayı güçlendiren besinlerin en önemlilerinin başında pek çoğumuzun da bildiği gibi balık geliyor. Beyin için enerji kaynağı olan Omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içeren balık yağında ayrıca gözler, sinir sistemi, cilt ve kemik gelişimi açısından da oldukça önemli olan A, B, D, C ve K vitaminleri de bol miktarda bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirici etkisi bulunan en yararlı balıklar ise Somon ve Ton balığıdır. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, selenyum ve demir mineralleri açısından da oldukça zengin olan balığı, Alzheimer hastalığına yakalanma riski bulunanlar da düzenli olarak tüketmeye özen göstermelidir.

Hafızayı güçlendiren gıdaların 2. sırasında ise kepekli tahıllar bulunuyor. Kepekli tahıllar kötü kolesterolü engelliyor ve böylece kan akışını engelleyen damar tıkanıklığına iyi geliyor. Dolayısıyla da kepekli tahılları tüketen kişilerde beyne düzenli kan gidiyor ve beynin daha iyi algılaması sağlanıyor. Bundan dolayı sağlıklı bir hafızaya sahip olabilmek için yulaf ezmesi, kahverengi pirinç ve tahıllı ekmekler tüketmek gerekiyor.

Beyine ve hafızaya iyi gelen önemli gıdalardan bir diğeri de cevizdir. Görüntüsü dahi beyine benzeyen ceviz ile adeta Yaradan bizlere ipucu veriyor. 

Hangi Meyveler Hafızayı Güçlendirir?

Hafızayı güçlendiren bir diğer önemli besin grubu da meyvelerdir. Çünkü meyvelerde hafıza güçlendirici maddelerden biri olan Antosiyanin maddesi bulunuyor. Birçok meyve türünün içerisinden üzüm, kivi, portakal, çilek, muz, elma, yaban mersini meyvelerinin ise ayrı bir yeri var. Bu meyveler hafızaya iyi gelmekle beraber, hücre yaşlanmasını önleyen antioksidan maddeler açısından da oldukça zengin.

Hafızayı güçlendiren besinler arasında tüketmeyi en çok seveceğimiz besin ise elbette ki çikolata. Çikolatanın hafızaya olumlu etkisinin yanı sıra, yenildiğinde mutluluk hormonları salgılattığını da hatırlatmakta fayda var. Ayrıca çikolatanın salgılattığı mutluluk hormonlarından biri olan endorfin hormonu, beyin fonksiyonlarını da etkinleştiriyor.

Ancak hafızaya iyi geldiğinden dolayı çikolata tüketmeye özen gösterenlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta var. Bu nokta da, çikolatanın içerisindeki kakao miktarının en az %70 olması. Bununla birlikte her ne kadar hafızayı güçlendirici etkileri bulunsa da, buraya kadar saydığımız besinleri aşırı tüketmekten de kaçınmak gerekiyor. Çünkü bildiğimiz gibi her şeyin aşırısı olduğu gibi besinlerin de aşırısı zarardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.