Gözaltı Morluğu Neden Oluşur?

20.03.2021
624
Gözaltı Morluğu Neden Oluşur?

En zayıf deriye sahip olan gözaltı bölgesi inceldikçe  gözaltında yer alan kılcal damarlar daha çok görülmeye başlar. Alerjik durumlarda gözaltı morluğunun oluşmaya başladığını görürsünüz. Mesela toza, polene, herhangi bir hayvana karşı oluşan alerji, gözlerde sulanmaya ve ağrılara neden olur. Durum böyle olunca gözü ovuşturmak kaçınılmazdır. İşte bu esnada ovuşturulmuş göz ile göz altında bulunan deride morarma ve kararma görülür. 

Göz altı morluğu daha çok açık tenli insanlarda görülür, koyu tonda tenli olan insanlar bu konuda şanslı sayılırlar. Çünkü gözaltı morluğu pek fazla görülmez. Aşırı nemli hava da gözaltı morluğunun oluşmasında tetikleyici etkiye sahiptir. Özellikle açık tenliler aşırı nem ve sıcaktan korunmalı. Tuzlu yiyeceklerin aşırı derecede tüketilmesi gözaltı morluğu ve gözaltı şişliğine neden olduğunu biliyor muydunuz? Evet tuz aşırı kullanıldığı zaman gözde morluğa neden oluyor. Bazen de tuz gözde körlüğe neden olmaktadır. 

Hormon değişikliğinin yaşanması da bünyeyi etkiler ve bu etki istenmeyen görüntüyle göz morluğunu oluşturur. Uyku düzensizliği ve sırt üstü uyuma gözaltı  torbalarının oluşmasında tetikleyici etkiye sahip. Gözaltı morluğunun oluşmasını da sağlayan bu durum sağlınız için de iyi değildir. 
 

Ağır hastalıklar, ağrının sancının fazla olduğu hastalıklar da gözaltı morluğunun oluşmasına neden olur.  Karaciğer-böbrek hastalıkları, demir eksikliği, kansızlık, uykusuzluk gibi durumlar da gözaltı morluğu olarak karşımıza çıkar. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bir çok zararlı madde de gözaltı morluğunun oluşma nedenleri arasındadır. 

Gözaltı Morluğu Nasıl Geçer?

Gözaltı Morluğu Neden Oluşur?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.