Gluten Alerjisi Belirtileri Nedir? Çölyak Hastalığı Tedavisi 

Gluten Alerjisi Belirtileri Nedir? Çölyak Hastalığı Tedavisi

05.09.2022
527
Gluten Alerjisi Belirtileri Nedir? Çölyak Hastalığı Tedavisi 

Gluten alerjisi kaynağı kişilerde genellikle tam olarak belirlenemez. Genetik olabilirken çevresel faktörlerden kaynaklı da olabilmektedir. Genetiği bozulmuş gıdalar nedeniyle bu tip hastalıklar ve alerjiler son 50 yılda oldukça artış göstermiştir. Gluten alerjisi ve hassasiyeti olan kişilerde ise bundan kaynaklı olarak çölyak hastalığı gelişebilir. 

Gluten alerjisi belirtileri nelerdir ?

Gluten alerjisi belirtileri aşağıda listelenmiştir;

● Tatlı, beyaz ekmek gibi gluten içeren besinler tükettikten sonra uyku gelmesi,

● Ansızın yorgun hissetmek,

● Ani halsizlik çekmek,

● Nedensiz kas ağrıları,

● Uykudan zor uyanmak,

● Glutenli gıda tükettikten sonra kan şekeri hızlı yükselir ve düşer, açlık hissi yaratır,

● Hızlı kilo almanıza neden olur,

● Sebepsiz kilo vermeye de neden olabilir.

Çölyak hastalığı nedir?

Özellikle buğday ve arpa gibi tahıllarda bulunan gluten maddesine karşı hassasiyet oluşması ardından mide ve bağırsakta gelişen emilim bozuklığuna çölyak denir. Daha çok kalıtsal nedenler ile hastalık gelişir. Ailenizde bu hastalığa sahip kişler varsa kontrole gitmeniz tasiye edilir.

Çölyak hastalığı nasıl tedavi edilir?

Çölyak hastalığı tedavisi için en iyi yöntem gluten içermeyen yiyecekler tüketmektir. Doktorunuzla görüşerek diğer tedavi yöntemlerini de öğrenebilirsiniz. 

Genellikle unlu mamüllerden oluşan Gluten tüketimini bırakmak ise oldukça zordur. Tatlıyı ve ekmek tüketmeyi bırakmak için oldukça sağlam bir iradeye veya dışarıdan desteğe ihtiyacınız olabilir. 

Gluten bağımlılığı nasıl sonlandırılır? Abrahamson metodu ile gluten ve şeker yeme arzusundan ve bağımlılığınızıdan kolayca sıyrılabilirsiniz. BePositive.com.tr sitesi üzerinden online bilgi alıp birkaç seansta kimyasal bağımlılıklardan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı yaşama adım atmak bu kadar kolay..

Gluten nedir?

Yulaf, buğday, çavdar ve özellikle de arpa gibi tahıllarda bulunan protein grubunun ismi glutendir. İnsanlığın ilk yıllarındaki buğday ve arpadaki gluten oranı ile günümüzdeki gluten oranı değişmiştir. Günümüzde GDO’lu ürünler nedeni ile gluten oranı artmıştır. Normalde zararlı olmayan gluten bu nedenle günümüzde sağlıksız bir yapıya bürünmüştür.

Gluteni oluşturan proteinler; prolamin ve gluteninlerdir. Prolamin grubunda bulunan gliadin maddesi alerjik reaksiyona yol açan maddedir.

Gluten hangi yiyeceklerde bulunur? 

Gluten genel olarak unlu mamüllerlerde bulunmaktadır. Özellikle beyaz un içeren unlu mamüllerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ekmek, poğaça, simit, pasta, kurabiyeler, paketli unlu hazır gıdalar ve bunun gibi yüzlerce örnek sayılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.