Genç Kızlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

20.03.2021
805
Genç Kızlarda Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Çoğu bayanlar adet gecikmeleri yaşarlar. Bunun birçok nedeni olabilir. Peki, neden adet gecikmesi yaşanır?

   Adet gecikmelerinde eğer bayanın aktif bir cinsel hayatı var ise gebelik dönemine girmiş olabilir. Hatta aktif cinsel hayatı olan bayanlar için adet gecikmesi söz konusu olursa hemen akla ilk gelen hamile olduğudur. Bu durumda yapılması gereken ilk şey hemen bir test yaptırmalısınız.

  Adet gecikmesi strese bağlı da olabilir. Stres vücudun tüm işlevlerini etkileyebilecek bir faktör olduğu için adet gecikmesine de neden olabilir. Yoğun bir iş temponuz varsa, maddi ve ya manevi sıkıntılarınız varsa ya da herhangi bir sebepten dolayı stres altındaysanız bu adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Streste olduğunuzu çoğu zaman fark edemeyebilirsiniz. Ancak adet gecikmesi yaşıyorsanız hayatınızı bir gözden geçirip eğer stres altında olduğunuzu fark ettiyseniz, kısa bir tatil ve ya biraz dinlenmeyle düzene girebilecek bir durumdur.

   Yoğun iş hayatının tetikleyeceği gibi yoğun spor çok fazla egzersiz yapmak da adet gecikmesine yol açabilir.

   İklim ve ya mevsim değişiklikleri de vücudunuzda herhangi bir değişiklik yapabileceği gibi adet gecikmesine de (vücudun yeni mevsime-iklime adapte olmaya çalışması) neden olabilir.

   Diyet yapmak bazı kişilere yaramayabilir ve ya gerek olmadığı halde diyet yapmak çeşitli hastalıklara sebep olabileceği gibi adet gecikmesine de sebep olabilir.

   Bunların dışında vajinada iltihap, rahimde kist ve ya yumurta üretimini sağlayan hormonlarda aksaklık adet gecikmesine neden olabilen sebeplerdendir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.