Gebelikte Pika Sendromu Nedir?

Hamilelikte anne adayları çok çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşabildiği gibi pika sendromu da kadınların karşılaştığı sorunlardan biridir.

16.03.2023
711
<strong>Gebelikte Pika Sendromu Nedir?</strong>

Hamilelikte anne adayları çok çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşabildiği gibi pika sendromu da kadınların karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu makalede pika sendromunun neden olduğu özetlenmiştir. Hamilelikte besinlere aşermek oldukça doğal bir şekilde kabul edilir. Hatta kadınlar mevsiminde olmayan sebze ya da meyvelere de aşerebilirler. Bunları bulmak zor olsa da yeme isteği hamilelik sürecinde oldukça karşılaşılan sorunlardan biridir. Burada önemli olan gebelerin hangi besinleri yemeleriyle alakalıdır.

Pika Sendromunda Çekici Gelen Öğeler

Hamilelik sürecinde hormonal değişiklikler yüzünden çok çeşitli besinleri yeme isteği artar. Gebelikte pika sendromu olduğu zaman kişiler çok daha farklı şeyleri canı çekebilir. Hormonal değişiklikler sonucunda beynin iştah merkezinde de farklı değişiklikler olur. Bu da aşerme denen iştah durumunu ortaya çıkarmaktadır. Kişiler bazı besinleri yemek istese de aşerilmemesi gereken belirli besinler de bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde anne adaylarının tat alma duyusu oldukça gelişir. Bu da farklı maddelerin tüketilme ihtiyacını ortaya çıkarabilir. Toprak, çamur, bulaşık süngeri, dantelli mendil ya da tebeşir tozu gibi besinlerin tüketilmesi bu durumda görülür. Hatta anne adaylarının sadece canı bu maddeleri çekmez aynı zamanda bu maddeleri tüketerek iştahlarını kapatmaya çalışırlar. Ancak pika sendromu sonucu tüketilen bu maddeler bebek metabolizmasına oldukça zarar verir.

Pika Sendromu Neden Olur?

Hamilelikte pika sendromu oluşumu çok çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Pika sendromu genel olarak kan değerlerinde görülen eksiklikler sonucunda ortaya çıkıyor. B6 vitamini, B1 vitamini, çinko, bakır, kalsiyum, demir gibi vitamin ve minerallerin az görülmesi durumunda kişilerin canı kireç, toprak ya da çamur gibi maddeleri tüketmek ister. Bu maddelerin kokusu hamile kadınlarda çok daha cazip gelir. Bu durum da kadınlar için tamamen karşı konulamaz bir dürtü haline geliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.