Gebelik (Hamilelik) Süreci Nasıl Belirlenir?

Adetinizin gecikmiş olması veya yanlış tarih belirlemiş olmanız, sizi doğru bilgiye ulaştırmayabilir ultrason ölçümü ile kesin bilgi elde edebilirsiniz.

08.04.2021
851
Gebelik (Hamilelik) Süreci Nasıl Belirlenir?

40 haftalık bir süreçten oluşan gebelik tarihini belirlenmesi için yapılan hesaplamalar bazen kafa karışıklıklarına neden olabilir. Bazı durumlarda adetinizin gecikmiş olması veya yanlış tarih belirlemiş olmanız, sizi doğru bilgiye ulaştırmayabilir. Doktorunuzun ultrason ölçümü ile kesin ve net bir bilgi elde edebilirsiniz. 

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplama yapılması için öncelikle bazı şeyleri doğru olarak bilmeniz gerekir Hamile kadınlar doğum tarihini, tam olarak 40 hafta sonra hangi güne ve aya denk geliyorsa o günlerde doğumun gerçekleştireceklerini öğrenebilirler. Bu hesaplama sezaryen veya erken doğum ihtimalini kapsamamaktadır.

Hafta Hafta Gebelik Hesaplaması

Hafta hafta gebelik hesabınızı yaparken bilmeniz gereken tek şey, son adetinizin başladığı ilk gününü belirlememesidir.  Gebeliğiniz oluşumu bu sürece denk geldiği için son adet tarihinizin ilk gününden itibaren geçen sürenin hesaplaması gerekmektedir. Bu tarihten sonra geçen 7 günün sonunda tam bir haftalık hamile sinizdir. Örneğin son adet tarihi 13 temmuz 2015 olan anne adayının 40 haftalık hamilelik dönemini ele alırsak, tahmini doğumun tahminen 19 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşmesi beklenir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.