Gebelik (Hamilelik) Nedir?

Hafta hafta gebelik tıbbi şekilde gebelik başlangıcınızı gebe kaldığınız tane döngünüzde (adet döngüsü üreme çağlarında olan bir kadının bir tane kanamasının ilk gününden öteki tane kanamasının ilk gününe kadar olan süreci tanımlar) gördüğünüz adetin ilk günü belirler.

29.03.2021
1.131
Gebelik (Hamilelik) Nedir?

Gebelik averaj 40 hafta, kısaca 9 AY 10 GÜN devam eden bir süreçtir. Hafta hafta gebelik tıbbi şekilde gebelik başlangıcınızı gebe kaldığınız tane döngünüzde (adet döngüsü üreme çağlarında olan bir kadının bir tane kanamasının ilk gününden öteki tane kanamasının ilk gününe kadar olan süreci tanımlar) gördüğünüz adetin ilk günü belirler. Bu sebeple gebeliğinizin birinci haftası gerçekte hemen hemen gebe bulunmadığınız bir dönemdir.

Hamile kaldığınız tarihsel net şekilde hatırlayamayabilirsiniz, fakat Son Adet Tarihinizin ilk gününü daha basit hatırlarsınız. Bu sebeple biz doktorlar sizin gebeliğinizi takip ederken hesaplarımızı sizin son tane tarihinizin ilk gününe nazaran yaparız.

Not: “Gebelik” kelimesi daha oldukça doktorlar, “hamilelik” ise anne ve baba adaylarınca uygulanan bir kelimedir. Sitede her iki kelime  birlikte kullanılmıştır.Hamileliğinizi Gebelik hesaplama ile öğrenebilirsiniz.

Tıbbi gebelik haftası Son Adetinizin gününe nazaran hesaplanır.

Gebelikte yapılacak deneme testler, sizde ve bebekte ortaya çıkan farklıkların yorumlanması ve olası doğum tarihiniz her vakit Son Adet Tarihinize nazaran hesaplanır.

Tıbbi gebelik haftası hesabı yumurtlamanın tane döngüsünün 13. gününde bulunduğunu var sayar. Bazı hanımlarda yumurtlama daha erken (erken yumurtlama) yada daha geç (geç yumurtlama) olabilir. Bu tür hallerde daha ileri gebelik haftalarında yapay bir Son Adet Tarihi oluşturularak takibin bu tarihe nazaran yapılması gerekebilir. Bebek gelişimini merak ediyorsanız da doktorunuza gidip öğrenebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.