FİZİK TEDAVİ VE EVDE FİZYOTERAPİ İMKANLARI

19.03.2021
839
FİZİK TEDAVİ VE EVDE FİZYOTERAPİ İMKANLARI

 Fizik Tedavi Ne İşe Yarar?

 Fizik tedavi insan bedenin herhangi bir hareket bozukluğunun giderilmesi çalışan bir uzmanlık alanıdır. Hastalık tedavisi hastalıklar, kaza, sonuç ya da belirli hastalıklara bağlı olarak gerçekleşmiş olabilir. İşlevini yitirmiş olan kasların yeniden güçlendirilmesi, acıların dindirilmesi ve iyileştirme işlemlerinde, iyileştirme işlemlerinde, hareketlerinin bozukluklarının nüksetmesini şifalı şifalı tedaviler butünüdür. Fizik tedavi uygulamaları, bu konuda eğitimini tamamlamış olan fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistler üzerinde yazılı.

Fizik Tedavi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Herhangi bir hastalık ya da cerrahi operasyondan sonra meydana gelmiş olan hareket bozukluklarının tedavisinde fizik tedavi kullanılabileceği gibi, spor yaralanmaları ya da darbeye bağlı olarak meydana gelen sorunların iyileşme sürecinde de fizik tedaviye başvurulabilir. Aynı zamanda daha ciddi sorunlar olarak nitelendirilebilecek parkinson hastalığı, inme, omurilik yaralanması gibi durumlarda da, kasların işlevini yeniden kazanması için fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları başlamadan önce fizik tedavi uzmanının belirli testler yapması ve nihayetinde koyduğu tanıya yönelik olarak bir fizik tedavi programı hazırlaması gerekir. Bu tür tanı koyma işlemi yapıldıktan sonra başlanan fizik tedavinin evde yapılma imkanı da vardır.

Evde Fizik Tedavinin Kolaylıkları

Hastalık ne olursa olsun, evde fizik tedavi hizmetinden yararlanmak hem hasta, hem de fizyoterapist açısından pek çok kolaylığı beraberinde getirir. Hastanelerin doluluğuna bağlı olarak tedavi için sıra beklemeniz hem size zaman kaybettirir, hem de tedavi sürecinizi uzatarak ortaya başka bir takım sorunların çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden de artık günümüzde fizik tedavi uygulamaları evden de yapılabilmektedir.

Hareket ileri ileri derecelerde olan hastalar için sürekli olarak hastaneye gidip gelmek çok zorlayıcı olabilir. İşte bu tarz hastaların evde Fizyoterapi hizmetinden faydalanması Büyük kolaylık sağlayacaktır. Eskiden bilindiğinin bilinmesi, bugün evde tedavi uygulamaları, hastanelere gidip gelirken çekilecek olan zahmet ve ödenecek miktarlar düşünüldüğünde, hastaneye gitmekten daha karlı hale gelmiş durumdaydı.

Bu Yüzden etek tedavinin daha Sağlıklı bir sekilde ilerleyebilmesi, etek de hastanın daha Rahat etmesi Açısından evde Fizyoterapi Hizmetleri önerilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.