FAYDALI BITKILER ZENCEFIL

20.03.2021
815
FAYDALI BITKILER ZENCEFIL

Zencefili birçok rahatsızlıkları gideren bitki olarak tanımamıza rağmen hala yeni yeni faydaları anlaşılmaktadır. Kuru topraklarda yetişen bu bitki her derde ilaçtır. Zencefil bitkisinin faydasını görmek istiyorsanız, bu bitkiyi düzenli olarak tüketmelisiniz. Zencefilin çok faydası olmasına rağmen, halk arasında yayılan tek faydası üşütünce ya da gribe iyi gelmesinde kullanılmasıdır. Aynı zamanda yorgunluğa da ortadan kaldırır. Yıllardır bu bitki üzerinde araştırmalar yapılmış ve gerçekten de zencefil bitkisinin grip ve soğuk alğınlığını gidermesinde etkili olduğu ispatlanmıştır.Bu küçük bitki başta kanser olmak üzere, bir çok derde ilaçtır. Özellikle yumurtalık kanserinde kullanılması tavsiye edilir. Çünkü zencefil bitkisi kanserin oluşturduğu hücrelerin yok olmasını sağlar. Tabii ki, kanser ciddi bir hastalık olduğu için mutlaka hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda kolon kanserini de engellemektedir. Kolon kanserinin hücreleri hızla büyürken bunları durdurması gözlenmiştir. Kanserin tedavisi için uygulanan radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle oluşan mide bulanmasını kesiyor.Enfeksiyonu yok eden ve vücuttaki ağrıları kesen, özellikle kemik ağrıları için çok kuvvetli doğal bir ilaçtır.

1 .Tükettiğiniz gıdalardan dolayı zehirlenince zencefil bitkisini tükettiğiniz takdirde zehiri atmasını sağlayacak.
2.Çok şiddetli baş ağrıları ve kadınların âdet dönemlerinde şiddetli ağrıları sırasında zencefil bitkisini çay ile tüketebilirsiniz.Aynı zamanda zencefil yorgunluktan ve stresten kaynaklanan unutkanlığı azaltır.
3.Kalp damarlarında oluşabilecek tutulmaları giderir.

4.Kanı sulandırır ve temizler.

5.Antidepresan etkisi vardır, yatıştırır.
6.İyi huylu kolesterol ve kötü huylu kolesterol olmak üzere kolesterol üzerinde oldukça etkilidir.
7.Kalp atış ritmini düzenler.
8.Astım hastalarında solunum düzensizliklerini dengeler.

9.Bedeninizde oluşabilecek gaz sancılarını ve gaz sancıları sırasında meydana gelen ağrıları yatıştırır.
10.Diyabetik hastalarda dahil zencefil bitkisi kan şeker oranını normal seviyesinde tutuyor. Diyabet için zencefili ıhlamur, ya da tarçın iletüketilmesi tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta:

Kadınlar hamilelik zamanlarında 8. ve 9. ay içerisinde iken şiddetli kasılmalar yaşıyorlar. Zencefilin hamilelik dönemlerinde TÜKETİLMEMESİ tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Sevgililer Günü Diyeti başlıklı makalemizde özel diyet programı, özel günler için diyet ve sevgililer günü hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.