estosteron Düzeyi Sertleşmeyi Etkiler mi?

Testosteron nedir?Testosteron, hem kadınlarda hem de kadınlarda bir hormondurur. Erkeklerde ana kadınlarda irem hormondur. Üretim yeri testleri.

19.03.2021
860
estosteron Düzeyi Sertleşmeyi Etkiler mi?

Testosteron nedir?

Testosteron, hem kadınlarda hem de kadınlarda bir hormondurur. Erkeklerde ana kadınlarda irem hormondur. Üretim yeri testleri. Testosteron salgılanması hipotalamus ve hipofiz yoluyla düzenlenir. Erkek karakter ve göz testosteronunu açar. Yaşlanma ile birlikte sunulmuştur azalır.

 Testosteron Ne İşe Yarar?

Sperm üretiminin gelişmesine,Erkek fiziksel özelliklerin gelişmesine,Cinsel istek ve duyguların gelişmesine,Kas kitlesi ve kemik gücündeki gelişmesine yardımcı olur. 

Testosteron Eksik egzersiz Saptama

Testosteron düzeyi basit bir kan testi ile ölçülebilir. Testosteron düzeyinde gün içinde farklılıklar gösterebilir. Bulanık bir gün daha var olabilir. Ölçüm için en doğru zaman sabah erken ve aç karnınadır. 

Sadece Toplam Testosteronu Ölçmek Yeterli Değildir

Toplam testosteronun sadece yaklaşık% 2’si serbest halde bulunur. % 45’ı seks hormonu bağlayıcı globülini (SHBG),% 53’ü ise albümin proteinine bağlanır. SHBG’ne bağlanan testosteron vücutta üretilmiştir. Depoda görev yapar. Serbest testosteron azalınca gird. Kullanılabilir olan serbest testosterondur. Buans sadece toplam testosteronu ölçmek bizi yanıltabilir. Yapılan testlerde total testosteron normal gözükebilir. Ancak testosteron değeri düşük olabilir. Bunun tersi olabilir. Serbest testosteronu ölçmek için Toplam testosteron, SHBG ve albümin seviyelerinin de olmasını gerektirir. Testosteronu saptamak çok aksesuarları.Aşırı yorgunluk veya izi ile kolay yorgunluk,Düşük sperm değerleriSinirlilik, huysuzluk ve depresyon,Kilo artışı ve / veya vücut yağının artması 

Sertleşme Bozukluğu ve Testosteron Düzeyi

Sertleşme derecesi ile testosteron düzeyi arasında doğrusal bir bağlantı yoktur. Yapılan klinik çalışmalarda; Testosteron düzeyi düşük ve sertleşme bozukluğu olan hastalarda testosteron tedavisi yapılmasına rağmen sertleşme bozukluklarının düzeltmediği gözlendi. Yine sertleşme sorunu olmayan bazı erkeklerde testosteron düzeylerinin düşük olduğu tespit edildi. 

Sonuç Olarak ve Özetle Bilinmesi Gerekenler;

1- Normal sertleşme için normal testosteron seviyesi şart değildir.

2-Testosteron seviyesini artırmak sertleşme sıklığını ve miktarını artırmaz.

3-Testosteron seviyesi ölçülürken total testosteron seviyesini ölçmek yeterli değildir. 

4-Sertleşme sorunu olan ve testosteron seviyesi düşük olmayan hastalarda testosteron takviyesi önerilmez ve tedavi edici değildir.

5-Testosteron düşüklüğü ( 300 ng/ml altı değerler) cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk yapabilir. Cinsel isteksiz bir erkek sertleşme sorunu yaşayabilir.

6-Testosteron takviyesi yanlıdır olan ciddi bir uygulama. Sadece uzmanlar tarafından sunulan hallerde yapılmalıdır. 

Op. Berk Karataş Üroloji Uzmanıwww.berkkaratas.com

https://www.instagram.com/op.dr.berk.karatas/

https://www.facebook.com/drberkkaratas/

 KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/testosteron-duzeyi-sertlesmeyi-etkiler-mi–pembenar-yazardetay-iliskiler-2671539/

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.