Erken Doğum, Progesteron Dengesinden Etkilenen Uzun Süreli Doğum

Farelerde yapılan yeni araştırmalar, hamileliğin geç dönemlerinde ihtiyaç duyulan hormon düzenlemesine ışık tutuyor ve tedaviye kapı açıyor.

26.03.2021
934
Erken Doğum, Progesteron Dengesinden Etkilenen Uzun Süreli Doğum

Farelerde yapılan yeni araştırmalar, hamileliğin geç dönemlerinde ihtiyaç duyulan hormon düzenlemesine ışık tutuyor ve tedaviye kapı açıyor.

Araştırmacılara göre erken doğumlara yönelik bakım, bebeklerde körlükten serebral palsiye kadar değişen rahatsızlıklar ile yüksek sosyal ve ekonomik maliyetlere neden olabilir. Uzun süreli doğum, annenin sağlığına zarar verebilir ve sezaryen doğuma neden olabilir.
(Fotoğraf Prostock-studio / Shutterstock.com’un izniyle)

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan yeni araştırma, dengesiz progesteron sinyallerinin bazı hamile kadınların erken doğum veya uzun süreli doğum eylemi yaşamasına neden olabileceğini buldu. Proceedings of the National Academy of Sciences’da çevrimiçi olarak yayınlanan farelerdeki çalışma, tedavileri geliştirmek için yeni bilgiler sağlıyor.

Hamilelik sırasında, progesteron hormonu rahmin kasılmasını ve erken doğuma girmesini önlemeye yardımcı olur. Bu, PGR-A ve PGR-B olarak adlandırılan progesteron reseptör tipleri A ve B’yi içeren moleküler sinyalleşme yoluyla gerçekleşir. Bu türünün ilk örneği olan çalışmada bilim adamları, dengesiz PGR-A ve PGR-B sinyallerinin gebelik süresini nasıl etkileyebileceğini gösterdi.

Ulusal Çevre Enstitüsü başkanı kıdemli yazar Francesco DeMayo, “Miyometriyum adı verilen rahim kas bölmesindeki PGR-A ve PGR-B oranını değiştirmek için genetik olarak tasarlanmış fare modellerini kullandık” dedi. Sağlık Bilimleri Üreme ve Gelişim Biyolojisi Laboratuvarı. “Ekibimiz, PGR-A’nın kas kasılmasını teşvik ettiğini ve PGR-B’nin bu tür kasılmayı önlediğini buldu ve her iki formdan da etkilenen biyolojik yolları belirledik.”

Önceki araştırmalar, PGR-A’nın doğumu başlatmada yer alan süreçleri düzenlediğini ve PGR-B’nin normal gebelik seyrini sürdürmekle ilgili moleküler yolları etkilediğini göstermiştir. Bu çalışma, PGR-A ve PGR-B’nin nispi bolluğunun sağlıklı gebeliği teşvik etmede kritik olabileceğini ortaya çıkaran bu bulgular üzerine inşa edilmiştir. Halk sağlığı etkileri önemlidir.

Araştırmacılara göre, erken doğum tüm gebeliklerin% 10’unu etkiliyor ve dünya çapında yenidoğan morbidite ve mortalitesinin birincil nedenidir; uzun süreli doğum ise enfeksiyon, uterus rüptürü ve yenidoğan sıkıntısı risklerini artırıyor.

Bilim adamları, erken doğumlara özen göstermenin yüksek sosyal ve ekonomik maliyetlere neden olabileceğine dikkat çektiler; erken doğan bebeklerde körlükten serebral palsiye kadar değişen rahatsızlıklar yaşama riski daha yüksek. Uzun süreli doğum hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir ve sezaryenle doğuma neden olabilir.

Erken doğum eylemini önlemeyi amaçlayan progesteron tedavisi, bir hasta alt kümesine yardımcı olabilir, ancak diğer bireyler için, karıştırıcı faktörlerin etkinliği azaltabileceğini, çalışmanın ilk yazarı ve DeMayo laboratuvarında çalışan bir bilim adamı olan Steve Wu, Ph.D. Wu, araştırma ekibinin uterus kası kasılmasını kontrol eden yeni moleküller bulduğunu ve bunların gelecekteki terapötik hedefler olarak hizmet edebileceklerini söyledi. Mevcut çalışmanın, anormal derecede yavaş veya uzun süren doğum eyleminin klinik adı olan doğum distosisi tedavisini ilerletmeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Wu, “Oksitosin infüzyonu ile doğumun uyarılması doğum distosisini hafifletmek için onaylanmış bir önlem olmasına rağmen, bu tedavi ile ciddi yan etkiler ilişkilendirilmiştir” dedi. “Progesteron sinyallemesinin bir parçası olarak tanımladığımız yeni proteinler, faaliyetlerinin ilaca bağlı olarak düzenlenmesi yoluyla uterus kasılmasının anahtar moleküler anahtarı olarak hizmet edebilir” diye açıkladı.

North Carolina Üniversitesi obstetrik ve jinekoloji bölümünden ilk yazar Mary Peavey, “Hamilelikte hormon sinyallemesi karmaşıktır ve hem hormon seviyelerini hem de hormonları algılayan rahimdeki reseptör türlerini içerir,” dedi. Chapel Hill’de. “Bu yayın, hormonların doğum eylemini nasıl etkilediğine ışık tutuyor ve bu nedenle rahim çok erken veya uzun bir süre doğuma girdiğinde kadınlara yardımcı olmak için kullanılabilir.”

Hibeler :
1ZIAES103311
R01HD042311

Referans : Peavey MC, Wu SP, Li R, Liu J, Emery OM, Wang Tianjuan, Zhou Lecong, Wetendorff M, Yallampalli C, Gibbons WE, Lydon JP, DeMayo FJ. 2021. Progesteron reseptörü izoform B, uterus kasılmasını baskılamak için Oxtr-Plcl2-Trpc3 yolunu düzenler. Proc Natl Acad Sci USA: doi: 10.1073 / pnas.2011643118 [Çevrimiçi 11 Mart 2021].

kaynak : https://www.niehs.nih.gov/news/newsroom/releases/2021/march11/index.cfm

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.