En Yaygın 7 Plastik Cerrahi Prosedürü

Plastik cerrahi her yıl popülaritesini artırıyor. Artık kadınlar plastik cerrahi geçiren tek kişi değil. Erkekler de prosedürlerdeki artışa katkıda bulunuyor. İşte en yaygın 7 plastik cerrahi prosedür.

27.05.2022
766
En Yaygın 7 Plastik Cerrahi Prosedürü

Plastik cerrahi her yıl popülaritesini artırıyor. Artık kadınlar plastik cerrahi geçiren tek kişi değil. Erkekler de prosedürlerdeki artışa katkıda bulunuyor. İşte en yaygın 7 plastik cerrahi prosedür.

Liposuction

Liposuction, daha ince ve daha şekilli bir siluet sağlamak için vücudun belirli bölgelerindeki yağların emildiği cerrahi bir işlemdir. Birkaç çeşit liposuction vardır.

En popüler tip olan şişkin liposuctionda, tedavi edilecek bölgeye salin solüsyonu, kan damarlarını daraltan bir ilaç ve bir uyuşturma maddesi enjekte edilir.

Bu sıvı, yağ ile birlikte kanül adı verilen küçük, içi boş metal aletler kullanılarak vücuttan emilir. Sıvı infüzyonu, önümüzdeki birkaç gün içinde azalan kısa süreli sıvı tutulmasına neden olabilir.

Ultrasonik yardımlı liposuction’da (UAL), kanül yağı eritmek için ultrasonik enerjiyi serbest bırakır, böylece vücuttan emilebilir. UAL, iç ve dış yanık riski ve daha uzun cerrahi dahil olmak üzere şişkin liposuction’dan daha fazla risk taşır.

Diğer seçenekler arasında lazer liposuction, güç yardımlı, hava yardımlı ve emme yardımlı yer alır.

Ortalama bir hasta, tedavi için seçilen alan(lar)a bağlı olarak birkaç gün içinde işine dönebilir.

Meme büyütme

Kadınların memelerinin cerrahi olarak büyütülmesi, her yıl yapılan 300.000’den fazla işlemle son derece popüler hale geldi.

Her iki memeyi büyütmek, olmayan bir memeyi değiştirmek veya asimetrik memeleri eşit boyuta getirmek için birçok nedenden dolayı ameliyat yapılır. Diğer kadınlar, doğumsal mikromasti denilen bir durum olan ergenlik döneminde memeleri gelişmediğinde ameliyatı tercih ederler.

Bir zamanlar sağlık riski olarak yasaklanan silikon implantların popülaritesi artıyor.

Çoğu hasta, normal aktivitelere dönmeden önce bir veya iki haftalık iyileşme süresine sahip. Koşma gibi yüksek etkili aktivite, ek iyileşme süresi gerektirebilir.

Karın germe

Genellikle karın germe veya alt vücut germe olarak bilinen abdominoplasti, karın bölgesindeki fazla deriyi alır ve kalan cildi sıkılaştırır. Bu ameliyat genellikle hamile kaldıktan sonra veya obezite cerrahisi sonrası önemli kilo verdikten sonra cilt fazlalığı olan kişilerde yapılır.

İdeal adayın karın bölgesinde çıkarılacak fazla yağ birikintileri yoktur, ancak karından sarkan çok fazla deri vardır. Çoğu hasta iki ila üç hafta içinde normal aktivitelerine devam edebilir, ancak daha uzun bir süre için fiziksel aktivite limitleri olabilir.

Meme küçültme

Bir kadının meme küçültme ameliyatı, faydaları daha iyi bir görünümün çok ötesine geçtiğinden yaygın plastik cerrahiden biridir. Çok ağır veya aşırı büyük göğüsleri olan kadınlar genellikle uygun kıyafet bulmakta güçlük çekerler, kronik sırt ağrısı, boyun ağrısı, kronik döküntüler ve duruş bozukluğu yaşarlar.

İdeal olarak, göğüslerin boyutunu ve ağırlığını küçültmek için yapılan ameliyat, sırt ağrısını giderecek ve duruşu iyileştirecektir. Ameliyat, orantısız göğüslere kalıcı bir çözümdür ve çoğu hasta iki hafta içinde işe döner.

Burun estetiği

Burun estetiği veya rinoplasti, burnu yeniden şekillendirerek yüzün geri kalanıyla dengeye getirir. Cerrah, daha hoş bir görünüm için burnun genel boyutunu küçültebilir veya burnun alanlarını düzeltebilir.

Septum deviasyonu durumunda olduğu gibi, nefes almanın ameliyatla iyileştirilebildiği bazı durumlarda, sigorta ameliyatın bir kısmını veya tamamını karşılayacaktır. Morarma ameliyattan sonra belirgin olabilir, ancak çoğu durumda sonraki on gün içinde kaybolması gerekir.

Yüz germe

Ritidektomi veya yüz germe, yaşlanmaya eşlik eden kırışıklık ve sarkmalara cerrahi bir çözümdür. Yüz germe, cildi nazikçe daha sıkı çekerek, derin çizgileri yumuşatarak ve sarkmayı en aza indirerek daha genç bir görünüm elde etmek için yüz derisini sıkılaştırır.

Yüz germe, hastanın genç görünümünü geliştirmek için sıklıkla başka bir prosedür, alın germe, göz kapağı şekillendirme veya cilt soyma ile birleştirilir. Dikişler genellikle işlemden beş ila 10 gün sonra alınır, ancak iyileşme birkaç hafta sürecektir.

Alın germe

Yüz germe gibi bir alın germe, kırışıkları ve pürüzsüz kırışıklıkları gidermek için alındaki cildi sıkılaştırır. Bu, sarkık kaşları, katlanmış göz kapaklarını, alındaki olukları ve kaş çatma çizgilerini düzeltir. Kaşlar da daha zinde ve genç görünmek için yukarı kaldırılır.

Kaşları yükseldikçe çizgiler azaldığından, kaşları arasında derin çizgiler olan hastalar alın germe ameliyatından fayda görürler. Çoğu hasta, on günlük ameliyattan sonra normal aktivitelerine dönebilir, ancak diğer yüz prosedürleriyle eşleştirilirse iyileşme çok daha uzun sürebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.