EMDR Terapisini Tanıyalım

20.03.2021
813
EMDR Terapisini Tanıyalım

EMDR terapisi, göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işlemeyi ifade eder. Kişilerin geçmişte yaşadıkları ya da maruz kaldıkları olayları zihinlerinden yok edememeleri, geleceğe odaklanma problemi yaratmaktadır. Depresyon, kaygı bozukluğu, ağır travma semptomları günlük yaşamın huzuru ve mutluluğunu engellemektedir. EMDR yöntemi, kişilerin geçmişte yaşadığı olumsuz anları farklı bir bakış açısıyla değerlendirebilmelerine olanak sağlar. Birey bu terapi ile anılarını daha duyarsız hale getirir ve yaşadığı kavgı-korku-acı daha az hissedilmeye başlar. 

Deprem, yangın, aile içi şiddet, taciz vb ağır sorunlar ile karşı karşıya kalan bireyler EMDR terapi yöntemi ile hayata bakış açılarını değiştirirler. Problem yönetmeyi öğrenirler. EMDR terapisi yalnızca geçmişin etkilerini azaltmaz. Hem geçmişi hem yaşanan anı hem de gelecekte tetikleme sağlayabilecek durumlarda olumlu yönelim göstermeyi öğrenirler.
Günlük yaşamınız yaşadığınız sorunlar sebebiyle etkili ilerlemiyorsa, geçmişe takılı kalmaktan geleceğe odaklanamıyorsanız, zihninizi meşgul eden durumları geride bırakmak istiyorsanız EMDR uygulaması için uzman terapistler ile görüşebilirsiniz. Zihninizin odak merkezinde bulunan korku ve kargılar EMDR ile yeniden işlenir.


EMDR Terapisi Hangi Sorunlar Üzerinde Uygulanabilir?
Hangi psikolojik problemler üzerinde EMDR yönteminin uygulanabileceği, bireylerin araştırdığı bir konudur. EMDR terapisi;
-Panik atak
-Cinsel işlev bozuklukları
-Kişilik bozuklukları
-Depresyon
-Uzamış yas
-Sosyal fobi
-Cinsel taciz – tecavüz
-Takıntı problemi
-Migren
-Madde ve alkol bağımlılığı
-Yeme bozuklukları
-İnternet bağımlılığı
-Trafik kazası – deprem – yangın
-Sınav performans kaygısı
Olumsuz inanç ve düşünceler ile karşılaştığımız durumları kader olarak değerlendirmek dışında, hayata daha farklı bir gözle bakabilmek ve problemleri profesyonel şekilde çözümlemek EMDR terapisinin en mükemmel yanıdır. Artık bu düşünce ile nasıl yaşamıma devam edeceğim kaygılarını geride bırakıp yaşandı bitti ve beni olumsuz etkileyemez bakış açısıyla ilerleyin. Problemleriniz için EMDR yönteminden yararlanın. Yaşamınıza daha sıkı tutunup geçmişin tüm yaşantınızı kötü etkilemesine izin vermeyin.
Bilgi için: www.adeldanismanlik.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.