El bileği ağrısı neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

El, bir insanın günlük faaliyetlerini gerçekleştirmesi ve ihtiyaçlarını karşılamasında aktif rol oynar. Toplam 27 kemikten oluşan el ve el bileği, hem bir duyu organı dem de uygulayıcı bir organ olarak insan vücudu için büyük önem taşır.

17.02.2023
331
El bileği ağrısı neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

El, bir insanın günlük faaliyetlerini gerçekleştirmesi ve ihtiyaçlarını karşılamasında aktif rol oynar. Toplam 27 kemikten oluşan el ve el bileği, hem bir duyu organı dem de uygulayıcı bir organ olarak insan vücudu için büyük önem taşır. El, sürekli kullanılan bir organ olduğu için sıklıkla yaralanmalar ve ağrılar  meydana gelebilmektedir. Uzun süreli ihmal edilen ağrılar ilerleyen zamanlarda çözümü olmayan sıkıntılara dönüşebilir. Bu nedenle el bileğinde hissedilen ağrılar ihmal edilmeden bir uzmana başvurulmalıdır. El bileğinde oluşan ağrının sebepleri olabilir;

Tendinit

Tendonlarda oluşan enfeksiyon bilek ağrısına neden olabilir. Enfeksiyon sebebiyle ağrıyla birlikte bileklerde şişlik meydana gelir.

Burkulma

Burkulma, el bileğinde ağrıya sebep olan en önemli etkenlerden biridir. El bileği eklemlerinin etrafında bulunan ligamentlerin ( kemikleri birbirine bağlayan doku) hasar görmesi sonucu gelişir ve bir süreliğine bileğin hareketinin kısıtlanmasına neden olur.

Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde bulunan sinir dokularının hasar görmesi sebebi ile işlevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir sendromdur. Sendrom, kol orta sinirinin bilek ekleminden geçtiği bölgede meydana gelir.

Eklem İltihabı (Artrit)

El bileği ekleminde oluşan artroza bağlı olarak gelişen iltihap, eklemin çok zorlanması, stres gibi bir çok farklı etken ile eklemlerde iltihaplanma meydana gelir.

Ganglion Kist

İçi sıvı dolu kapsüllerden oluşan ganglion kisti iyi huylu bir kist çeşididir. Bu sendrom kendini bilek bölgesinde oluşan şişlik ile gösterir.

Kırılmalar ve İncinmeler

Bilek ağrılarının en yaygın sebeplerinden biri de ortopedik sakatlanmalardır. Düşme, çarpma, şiddet sonucu ortaya çıkan bilek kırılmaları el hareketini kısıtlar. El bileği incinmeleri özellikle spor yapan kişilerde aşırı ağırlık kaldırmaya bağlı olarak gelişir.

El Bileği Tedavisi

El bileğinde ağrı tedavisi yapılmadan önce ağrı sebebinin doğru teşhis edilmesi çok önemlidir.

Bilek ağrıları için sık başvurulan tedavi yöntemleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Bilekte oluşan ağrının karpal tünel sendromundan kaynaklandığı durumlarda; el bileği ateli, sıcak ya da soğuk uygulamaları, ödem azaltıcı veya ağrı kesici ilaçlar, lokal enjeksiyon ve fizik tedavi yöntemleri kullanılabilir.
  • Ağrının kireçlenmeden kaynaklanması durumunda ise fizik tedavi uygulaması ve egzersizler

uygulamaları yapılabilir.

  • Yaralanmalar sonucu meydana gelen ağrılarda el bileği ateli, bandaj kullanımı, soğuk uygulaması, ağrı kesici ilaç ve kremler tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
  • Artrit ya da tendinit gibi iltihaplı romatizma hastalıklarında ise iltihap söktürücü veya

ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

  • Bazı bilek ağrılarında ise doktor tarafından cerrahi yöntemler uygulanabilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.