Doğru Yara Pansumanı Nasıl Yapılır?

19.03.2021
610
Doğru Yara Pansumanı Nasıl Yapılır?

Doğru yara pansumanı oldukça önemli bir konudur. Günlük hayatta, evimizde, sokakta, iş yerinde ufak tefek kazalarla, düşme ile, çarpma ve travmalarla hatta basit bir kapıda sıkıştırma ile bile deri ve deri altında küçük açılmalar, yaralar bazen kanamalar meydana gelebilir.

Yara Pansumanında Doğru Bilinen Yanlışlar

Evlerde veya iş yerlerinde klasik uygulama: tendürdiyot adı verdiğimiz içinde iyot olan bileşiklerin direk yaraya temasıdır. Fakat bu oldukça yanlış bir uygulamadır.

Doğru Pansuman Nasıl Yapılır?

Doğru yara pansumanı, öncelikle yaranın akan suya tutularak yara üzerindeki yabancı cisimlerin ve partiküllerin temizlenmesi ile başlamalıdır. Akabinde açılan deri kısmının etrafındaki sağlıklı deriye iyot içeren sıvı sürülmelidir. Temas ettiği yüzeydeki bütün canlı hücreleri yani iyi ve kötü tüm bakterileri öldüren bir sıvıdır. Bu sebeple yaranın sağlıklı deri kısmına iyot içeren sıvı, yara içerisine ise sadece antibiyotikli merhemler uygulanır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra temiz kuru bir pansuman bezini yaraya kapatarak  yapıştırırız. Yara iyileşene kadar pansuman her gün devam etmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.