Diyet Lifi Nedir?

Dengeli ve yeterli beslenmenin temellerinden biri de diyet lifi olarak sunulur. Diyet lifinin önemi ve artırma yönleri detaylıca aktarılmıştır.

17.03.2023
743
<strong>Diyet Lifi Nedir?</strong>

Dengeli ve yeterli beslenmenin temellerinden biri de diyet lifi olarak sunulur. Diyet lifinin önemi ve artırma yönleri detaylıca aktarılmıştır. Bakıldığı zaman lif, vücutta sindirilemeyen ya da dikkate alınamayacak kadar zor sindirilen, emilim yolu ile kan dolaşımına kolay bir şekilde katılamayan bir kompleks karbonhidrattır. Lifin besin değeri olarak herhangi bir değeri yoktur. Bununla birlikte pek çok kronik hastalığının oluşumunu engellemek için mucize besin öğelerinden biridir. Lif kendi içerisinde çözünmeyen ve çözünen lif olarak ayrılır.

Vücut Lifini Artırma Yolları

Lif insanlar için bu kadar önemliyken vücut lifini artırma yolları da pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında da yer almaktadır. Vücut lifini artırabilmek için bulgur gibi tam tahıllı besinlerin tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda salatalara nohut, taze meyveler, yeşil mercimek, kuru meyveler ya da kuru fasulye gibi besinler eklenmelidir. Gün içerisinde en az 2- 3 porsiyon meyve tüketimi gerekmektedir. Meyve suyu ve tatlı tüketimi sınırlandırılmalıdır. Armut ya da elma gibi meyveler kabukları ile birlikte tüketildiğinde lif çok daha iyi bir şekilde alınmaktadır. Öğlen ve akşam yemeklerinde salata tüketilmelidir.

Lifin Vücuttaki Yararları

Lifin vücuttaki yararları oldukça fazladır. Bağırsaklarda bulunan atıkların genişlemesine ve yumuşamasına yardımcı olur. Bu anlamda basur gibi sorunların önüne geçer. Lif vücutta toksik olan maddelerin bağırsaktan daha kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Lifli yiyeceklerin çiğneme süresi de diğer besinlere göre uzun olmalıdır. Bu anlamda vücutta çok daha fazla yer kaplar ve zayıflama diyeti sürecinde olan kişiler için çok daha uzun süreli tokluk sağlar. Çözünür lif tüketimi özellikle şeker hastası olan kişilerde kan şekerini düzenler. Bu sayede diyabet süreci çok daha iyi bir şekilde kontrol edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.