Dijital diş hekimliğini anlatan Diş Hekimi ve Çene Cerrahi doktoru Dr. Devrim Tecirli

Dijital diş hekimliğini anlatan Diş Hekimi ve Çene Cerrahi doktoru Dr. Devrim Tecirli , ‘’CAD CAM ‘’ sistemi hakkında önemli bilgiler aktardı

21.06.2022
221
Dijital diş hekimliğini anlatan Diş Hekimi ve Çene Cerrahi doktoru Dr. Devrim Tecirli

Dijital diş hekimliğini anlatan Diş Hekimi ve Çene Cerrahi doktoru Dr. Devrim Tecirli , ‘’CAD CAM ‘’ sistemi hakkında önemli bilgiler aktardı:

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği, geleneksel yöntemlerle yapılan işlemlerin yerine bilgisayar destekli tasarım ve üretim yapma sistemine denir. Dijital diş hekimliğinde bilgisayardan yararlanmanın birçok avantajı vardır. Peki, bu avantajlar nelerdir?

o Bilgisayarlar sayesinde işlem süresi daha da kısalır. Yapılacak olan ölçü işlemi dijital diş hekimliği sayesinde 3 veya 4 dakika içinde gerçekleşir.

o Dişler aynı gün içerisinde hazır hale getirilebilir. Hatta tedavi bile aynı gün içinde tamamlanabilir.

o Tasarım ve ölçü alma Aşamaları dijital diş Hekimliği sayesinde daha konforlu bir haldedir.

o Hata ihtimal çok daha azdır.

o Mide bulantısı ve öğütme refleksi olan insanlarda da bu yöntem güvenle kullanılabilir.

Bunlar dijital Diş hekimliğinin beraberinde getirmiş olduğu avantajlardandır.

Dijital Diş Hekimliği ile Tedavi Süreci Kısalır Mı?

Dijital Diş Hekimliği sayesinde kısa sürede diş tedavileri yapılabilir sağlıklı ve kaliteli dişler için başvurulması gereken bir yöntemdir. Tedavinin bütün süreci bilgisayar ortamında ayrıntılı bir şekilde ve kusursuz olarak tamamlanır.

Dijital Diş Hekimliği ile Estetik Kusursuzluk Mümkün Müdür?

Estetik açıdan kusursuz görüntüler dijital diş hekimliği ile yapılabilir. Bu sistem sayesinde dişlerinize herhangi bir müdahale yapılmadan daha öncesinde inceleme fırsatı sunulmaktadır.

CEREC Cad/Cam Sitemleri

Dijital Diş hekimliğinde bilgisayar destekli bir sistem olan CEREC Cad Cam Sistemler, 3 boyutlu bilgisayarlar yardımı ile çalışır. Bu uygulama dijital Diş Hekimliği için üretilmiştir. Bu sistem sayesinde ağız içinden görüntüler alınarak bu görüntü yazılım ile işlenir ve makinaya gönderilir. Daha sonra da porselenlerden estetik bir restorasyon elde edilebilir.

CEREC  Dijital Sistem Diş Estetiği İçin Uygun Mudur?

Bilgisayar ortamında halledilen dijital Diş Hekimliği. Estetik açıdan çok iyi avantajlar sağlatır. Bunun en büyük nedeni, bu sistem ile birlikte çok yönlü tasarımlar elde edilebilir. Ağzı içindeki görüntü bilgisayara aktarılır.

Daha sonrasında kişinin yüz ve çene şekline dikkat edilerek tasarım sona erer. Risk bu yöntem ile daha da azalmış olur. CEREC  sistemi sayesinde elde edilen porselen restorasyonlarda metal yoktur. Metal olmaması da estetik açıdan çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkarır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.