Çocuklarda Bu Hastalığa Dikkat

Yaz aylarında çocukların park ve bahçe gibi kalabalık ortamlarda bulunması sadece Kovid-19 hastalığına davetiye çıkarmıyor.

01.10.2021
751
Çocuklarda Bu Hastalığa Dikkat

Yaz aylarında çocukların park ve bahçe gibi kalabalık ortamlarda bulunması sadece Kovid-19 hastalığına davetiye çıkarmıyor.

Çocuk hastalıkları özellikle yaz mevsimlerinde üst noktaya çıkıyor. El, ayak, ağız hastalığı, özellikle yaz aylarında ortaya çıkan salgın hastalıklar arasındadır. Bu hastalık, birkaç gün süren yüksek ateş ile kendisini gösteriyor. Daha sonra ağız içerisinde lezyonlar görülür. Ateşin düşmeye başlaması ile beraber kırmızı döküntüler ortaya çıkar.

Dünya Çocuk Günü dolayısıyla çocuklar iş yaşamını, yönetimi ve eğlence  dünyasını 'devralıyor'

Hastalık Bulaşıcı

El, ayak, ağız hastalığı yaz ayından sonbahar ayına kadar geçen sürede görülüyor. Bu virüs bağırsak virüs türlerinden bir tanesidir. Özellikle havuzlarda idrar kaçırma nedeniyle mikrop daha hızlı yayılabiliyor. Hastalığı kapan çocuk ise damlacık yolu üzerinden diğer çocuklara bulaştırabiliyor. El, ayak, ağız hastalığının kuluçka süresi ise birkaç gün sürüyor. Uzmanlar bu dönemde çocukların daha az temas etmesini öneriyor.

  • Eller mutlaka sıklıkla tıkanmalıdır.
  • Oyuncakların temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Günübirlik havuz kullanılmamalıdır.

El,ayak ve ağız hastalığında da bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Viral hastalık olması nedeniyle bebeklerde ağrı ve iştahsızlığa neden olabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.