Çocuklar İlk Dersin Konusu: Hijyen

hijyen, aileler çocuklarına oyunlarla hijyen kurallarını doğru bir şekilde öğretmeli ve bunu korkutucu bir unsur olarak tanımlamamalıdır.

19.08.2021
840
Çocuklar İlk Dersin Konusu: Hijyen

Çocuklar ilk dersin konusu: hijyen, aileler çocuklarına oyunlarla hijyen kurallarını doğru bir şekilde öğretmeli ve bunu korkutucu bir unsur olarak tanımlamamalıdır.

Çocuk doğup büyüdüğünde, ‘oraya dokunmak kirli, ellerimizi yıkıyoruz’ tanımı ise aynı şekilde devam etmelidir.3-4 yaşındaki bir çocuk çok daha kolay ve hızlı öğrenebilir.

Günde ortalama 150 farklı yere dokunduğumuzu, sizden önce başkalarının da aynı yere dokunduğunu hesapladığınızda binlerce faktör el ile bulaşma olarak alınabilir. Bu noktada yemek yemeden, tuvaletlere girmeden, sınıflara girmeden önce ve sonra eller antiseptik ile temizlenmelidir.

Soru Ve Cevaplarla Hijyen

Burada da aşırıya kaçmamak için öğretmenin ve ailenin rolü çok önemlidir. Bazı temizlik maddeleri belirli bir süre sonra etkinliğini kaybeder veya sürekli kullanıldığında egzama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Doğal mikrobiyal yük kaldırıldığı için hastalığa neden olan mikroorganizmaların girişi için bir odak noktası olacaktır. En iyisi su ve sabunla yıkamak. Toplu lokasyonlarda da sabun sıvı tercih edilmelidir.

Okul İdaresine Büyük Sorumluluklar Düşmektedir…

Dezenfeksiyonda yüzeylerde, masalarda, zeminlerde ve mobilyalarda dezenfektan maddeler kullanılmaktadır. Asepsi-antisepsi kurallarına baktığımızda, kişinin kullandığı veya el ve vücuduna dokunduğu yerlerden mikroorganizmaların geçişini engellemek, hastalığa yol açmamak ve mikroorganizmayı başka bir yere taşımamak için yapılan bir sistemdir.

YAZAR BİLGİSİ