Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Geçmesi İçin Ne Yapılır?

20.03.2021
925
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Geçmesi İçin Ne Yapılır?

Genellikle grip, nezle gibi üst solunum yolunun soğuk alması ve enfeksiyon kapmasıyla oluşan boğaz ağrısının tek nedeni bu iki etken değildir. Bulunulan ortam, sigara tüketimi, alkol, hava kirliliği gibi nedenler de boğaz ağrısının oluşmasına neden olabilir. Peki boğaz ağrısının giderilmesi için neler yapılmalıevde uygulayabilecek tedavi yöntemleri nelerdirBoğaz ağrısına ne iyi gelir? İşte boğaz ağrısını geçiren yöntemler:

 Doğal Yöntemlerle Boğaz Ağrısını Giderme


*Bal-Sirke Karışımı: Sirke içerisinde asit barındırdığı için boğazda oluşan bakterilerin ölmesine, azalmasına yardımcı olmaktadır. Sirke, bakterileri öldürdüğü gibi boğazı tahriş edebilmektedir. Bu tahrişi ortadan kaldırmak için de yumuşatıcı etkisinden dolayı bal uygun görülmektedir. 
Karışım için: Bir bardak kaynatılmış suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı bal koyarak bal eriyene kadar karıştırın. Boğazınız ağrıdığında bir iki kez içebilirsiniz. 

*Tuzlu Su İle Gargar Yaparak Boğaz Ağrınızı Ortadan Kaldırabilirsiniz: Boğaz ağrısının nedenleri farklı olsa da oluşan ağrı, mukoza zarının iltihap kaparak şişmesine yol açmaktadır. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda oluşan şişkinliği ve ağrıyı azaltıp iyileştirecektir. 
Karışım için: Yarım su bardağından biraz daha az suyu ılıyana kadar ısıtıp yarım çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Tuz eriyince suyu 30 saniye olacak kadar gargara yapın (günde üç kez). Sadece ağızda gargara yapılmamalı boğaza gitmesi için baş biraz geriye itilmeli ve suyun  boğaza gitmesi sağlanmalıdır. 

*Buhar Tedavisi: Kuruyup şişen, ağrıyan boğazlar için uygulanan bu yöntem çok etkilidir.  Kuru boğaz nedeniyle ağrı çekiyorsanız bir tencereye biraz su alıp kaynatın. Kaynayan suyun üstünde başınızı tutarak buharı içinize çekerek kuruyan boğazın ağrısını azaltmaya çalışın. Buharın daha etkili olmasını istiyorsanız başınızı bir havlu veya bez ile kapatarak buharın yok olmasını engelleyin. On-on beş dakika sonra boğazınızın yumuşadığını göreceksiniz…

*Karanfil: Özellikle diş ağrısı için tavsiye edilen karanfilin boğaz ağrısı için de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Karanfil bünyesinde bulundurduğu öjenol birleşimi sayesinde anestetik ve antiseptik etkiye sahiptir.  

Kurutulmuş beş-altı karanfili boğazınıza gidecek şekilde atın ve suyu çıkana kadar diliniz ile karanfili ezmeye çalışın (karanfil  çok fazla kaldığında dilde uyuşukluğa neden olabilir). 

*Dut Pekmezi: Boğaz ağrısına, şişkinliğine iyi gelen en önemli diğer bir şey ise dut pekmezi..  Dut pekmezi diğer tavsiyelere oranla daha etkilidir. Bu yüzden doğu bölgesinde dut pekmezi çokça tüketilmektedir. 
Nasıl tüketilmeli? Dut pekmezi küçük bir cezveye alınarak biraz tereyağı (veya margarin)  eklenerek kısık ateşte pişirilmelidir. Pişen pekmez-tereyağı karışımını soğutmadan (ağzınızı yakmadan) tüketin. Tüketirken pekmez boğazınızı yakabilir. Buna dayanmanız gerekir. Yanma iyileşme süresini kısaltacaktır. Pekmezi tükettikten sonra yarım saat, 45 dakika kadar su veya herhangi bir içecek tüketilmemelidir. Eğer ki tüketilirse pekmez etkisini kaybeder ve boğazınızı iyileştirmez.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.