Böbrek taşı belirtileri nelerdir

Özellikle geceleri uykudan idrara kalkmak, bulantı şikayetleri, kusma (istifra etmek) kanlı idrar işemek gibi bazı belirtiler böbrek taşının en yaygın belirtileridir.

19.03.2021
1.357
Böbrek taşı belirtileri nelerdir

Özellikle geceleri uykudan idrara kalkmak, bulantı şikayetleri, kusma (istifra etmek) kanlı idrar işemek gibi bazı belirtiler böbrek taşının en yaygın belirtileridir. Ayrıca karın bölgesinin yan tarafında oluşan şiddetli sancı da böbrek taşıyla birlikte görülür.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Bitkisel Tedavi Yolları

Ardıç Meyveleri (Taneleri): Ardıç meyvesi iyi bir böbrek çalıştırıcıdır. Ardıç meyvesindeki özel bitkisel kimyasallar özellikle boşaltım sisteminde biriken mikropları kırıcı etki yapmaktadır.

Mısır Püskülü: Mısır püskülü hem ödem söktürücü hem de taş temizleyicidir. Mısır püskülü çayı olarak bilinen bitki çayı bilhassa böbrek iltihapları ve böbrek taşına neden olan idrar yolları rahatsızlıklarının tedavisinde işe yaramaktadır.

Limonata: Limonatanın da böbreklerde kristalleşmeye engel olduğu ve böbrek taşlarının oluşumunu baştan önlediği yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştır. Limonata ve turunçgil meyvelerde bulunan sitrat maddesi böbrek taşını küçülmek, çözmek ve idrarla dışarı atmak için bir hayli etkili olmaktadır. Bu alanda California Üniversitesinde hastalara sıvı olarak limonata içirilmiş ve hastaların önemli bir kısmında böbrek taşları doğal yollarla parçalanarak vücuttan atılmıştır. Yapılan deneyde böbrek taşlarının sadece vücutta oksalat ve fosfat türü kalsiyum taşları oluşturan böbreklerde genelde sitrit düzeyinin de düşük olduğu görülmüştür. Bu madde sitrik asidin bir çeşidi olup kanda bulunmakta ve idrar yoluyla böbreklere gelmektedir. Burada böbrek taşı oluşumunu önleyici bir etki mekanizması oluşturmaktadır.

Ayı Üzümü (Uva Ursi): Ayı üzümü adı verilen yabani bitki meyvesi de böbreklerde kalsiyum dengesini oluşturmakta ve böbrek taşı oluşumuna önemli ölçüde engel olmaktadır.

Kara Hindiba Yaprağı: Ülkemizde de kolayca ve yaygın bir biçimde bulunabilen bir yabani ot olan Karahindibanın yaprakları böbreklerin çalışmasını hızlandırmakta ve içerdiği bitkisel kimyasallar aracılığıyla böbrek taşı oluşumuna engel olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.