Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini düzenleyen, sakinleştiren ve yağ yakma ile bakterilere karşı savaşmaya da destek veren bitki çayları birçok farklı yarar sağlayabilen özel içeceklerdendir. Diyet sürecini de en iyi şekilde destekleyebilen bitki çayı çeşitleri dozunda tüketildiği zaman sağlıklı beslenme düzeninizi de destekler. Sakinleştirici çaylar arasında bulunan bitki çayları lezzetli yapılarıyla da öne çıkar.

21.01.2022
901
Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Kan şekerini düzenleyen, sakinleştiren ve yağ yakma ile bakterilere karşı savaşmaya da destek veren bitki çayları birçok farklı yarar sağlayabilen özel içeceklerdendir. Diyet sürecini de en iyi şekilde destekleyebilen bitki çayı çeşitleri dozunda tüketildiği zaman sağlıklı beslenme düzeninizi de destekler. Sakinleştirici çaylar arasında bulunan bitki çayları lezzetli yapılarıyla da öne çıkar.

Ada Çayı

Sakinleştirici bitki çayları arasında yer ada çayı doğal antibiyotik olarak da nitelendirilir. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilen ada çayı, soğuk algınlığı gibi durumlarda bakteri çoğalmasını düşürürken aynı zamanda öksürüğün giderilmesine de destek verir. Özel buharının solunması durumunda da sinüslerin ve akciğerin temizlenmesi desteklenir.

Mide kramplarında etkili olan ada çayları, asetilkolini parçalayan enzimi yok etme özelliğiyle hafızanın kuvvetlenmesine yarar sağlar. Beyin gelişimini destekleyen ada çayı son derece faydalıdır. Ancak östrojen içeriğiyle ergenlik öncesi çocuklar için kasılmalara sebep olabilir. Bu sebeple, hamilelik döneminde kontrollü bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Rezene Çayı

Her yaş grubu için uygun olan özel rezene çayı lezzetli olduğu kadar besleyici yapısıyla da dikkat çekenlerdendir. Kasların yumuşamasına yardımcı olan rezene çayı spazmlara iyi gelir ve şişkinliğinizin azalmasını sağlar. Anne sütünün yapımını artırabilen rezene çayı, kadınların östrojenin etkilerini artırdığından dolayı adet öncesi dönemine de iyi gelir.

Antimikrobiyal olan rezene çayı bağışıklığınızın kuvvetlenmesini destekler. İştah problemi olan çocukların da düzenli bir şekilde rezene çayı tüketmesiyle iştahlarının artması desteklenebilir.

Kuşburnu Çayı

Bitki çayları ve faydaları denildiği zaman akla ilk gelenler arasında kuşburnu çayı da yer alır. Kuşburnu çayları C, B1, B12 gibi yoğun vitamin içeriğine sahiptir. Bu vitaminler vücudun dinç hissetmesini sağlayan ve bağışıklık sisteminin de desteklenmesine yol açan vitaminlerdir.

Antioksidan yapıdaki kuşburnu çayları enfeksiyonlara karşı vücudunuzun korunma altına alınmasını sağlar. İçeriğiyle dikkat çeken kuşburnu çayı etkili bir kan temizleyicisi destekleyicisi olarak nitelendirilir. Kronik yorgunluk yaşayan kişilerin enerji almasına da destek verebilen kuşburnu çayı A vitamini ve karotenoid içeriğiyle göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Papatya Çayı

Bitki içerikli çay çeşitleri arasında yer alan papatya çayı sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olan çayları arayanlar tarafından büyük bir ilgi görür. Strese bağlı ortaya çıkabilecek olan uyku problemleriyle savaşılmasında etkili olabilen papatya çayı sağlıklı yapısıyla en çok tercih edilenlerdendir.

Kadınların regl sürecinde yaşayabilecekleri gerginliği ve sancıları yatıştırabilecek olan papatya çayı, içerisindeki alfa bisabolol ve azulene sayesinde ülser ve mide yanması gibi rahatsızlıkların tedavisinde de destekleyici bir rol üstlenir. 6 aydan büyük bebeklerde gaz spazmlarının tedavisinde de doktor kontrolünde tavsiye edilebilen papatya çayları lezzetli yapılarıyla herkes tarafından geçer not alanlardandır. Papatya çayını doğru şekilde tercih edip dozunda tükettiğiniz takdirde sağlıklı yapısından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Ihlamur Çayı

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğu zaman ön plana çıkan ıhlamur çayı, bu tür hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Öksürük için de tercih edilebilen ıhlamur çayı öksürüğün kontrol altına alınabilmesinde destekleyici bir görev üstlenebilir.

Özel içeriği sayesinde boğazınızda oluşabilecek tahrişlerin tedavisinde de öne çıkan ıhlamur çayı, yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Strese karşı etkili olan ve hastalıklarda destekleyici olan ıhlamur çayı günün her anında içilebilecek özelliklerdedir. Bitki çayı faydaları denildiği zaman akla gelenler arasındaki ıhlamur çayı ve diğer çay çeşitlerine erişmek isterseniz Oze Kahve’nin ürünlerine göz atabilirsiniz. https://www.ozekahve.com.tr/kategori/caylar adresinde yer alan seçenekler ile lezzetli bir şekilde bitki çaylarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.