Beyin Tümörünün En Yaygın 7 Belirtisi

Baş ağrısı: Baş ağrısı, tümör büyüdükçe ve kafa içi basıncı arttıkça ortaya çıkan ilk semptomdur. Son derece şiddetlidir

23.08.2021
645
Beyin Tümörünün En Yaygın 7 Belirtisi

Beyin Tümörünün En Yaygın 7 Belirtisi şunlardır:

 Baş ağrısı: Baş ağrısı, tümör büyüdükçe ve kafa içi basıncı arttıkça ortaya çıkan ilk semptomdur. Son derece şiddetlidir ve kişi ağrı kesici kullansa da baş ağrısı geçmez. Beyin tümörü büyüdükçe ağrının sıklığı ve şiddeti artar.

Bulantı ve kusma: Beyin tümörü varlığında baş ağrısına eşlik eden bulantı ve kusma şikayetleri görülür. Hıçkırıklar, çoğunlukla sabahları meydana gelen kusmaya eşlik edebilir.

Uyuşma: Tümörün boyutuna bağlı olarak uyuşma gelişir. Beyin dokusu üzerindeki artan baskı nedeniyle uyku ihtiyacı artabilir. Özellikle çocuklarda baş ağrısı ve kusmada azalma gözlemlenebilir.

Görme ve konuşma bozuklukları: Çift görme, şekil değişikliği, görme dalgalanması, bulanık görme, görme kaybı, dilin dönmemesi gibi konuşma bozuklukları, kelimeleri hatırlayamama, telaffuz sorunları gibi birçok görme bozukluğuna ek olarak, konuşma güçlüğü ve konuşulan kelimeleri anlamada yetersizlik gelişebilir.

Nöbetler – Beyin dokusundan gelen baskı nedeniyle bozulmuş beyin fonksiyonu yaşanır. Kollarda ve bacaklarda spazmlar veya vücutta titremeler var.

Kişilik değişikliği: Tümörün bulunduğu bölgeye bağlı olarak hastada kişilik değişiklikleri gözlemlenebilir. Normalde çok sakin olan biri sert ve sinirli olabilir. Bilinçte kaymalar ve unutkanlık yaygındır.

https://www.youtube.com/results?search_query=Beyin+T%C3%BCm%C3%B6r%C3%BC

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.