Beta Karoten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

19.03.2021
630
Beta Karoten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beta karoten , antioksidan özelliğe sahip izoprenoid bileşiklerine ait olan karotenoid ailesinin bir üyesidir. Beta karoten genellikle sarı, turuncu ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ek olarak tatlı patates, ıspanak, havuç, balkabağı ve kayısı gibi meyveler olmak üzere bitkiler ve mikroorganizmalar tarafından üretilir.

Beta karoten, sentetik olabilen veya palmiye yağı, yosun veya mantar bileşiklerinden üretilebilen takviyeler olarak mevcuttur. Vitamin veya mineral takviyesi olarak aşağıda, doz aralığı günde 0.4 mg ila 20 mg arasında olmalıdır.

Çeşitli sağlık sorunlarından ötürü ortaya çıkan A vitamini eksikliğini tedavi etmek için ilaç olarak günde 6 mg’a kadar alınabilirken, eritropoietik protoporfiri (EPP) vakalarında günde 300 mg’a kadar önerilebilir. Beta karoten ayrıca yiyecek ve içeceklerde “sarı renklendirici” olarak yaygın kullanılmaktadır.

Beta karoten temel bir besin maddesi olarak sınıflandırılmasa da, A vitamininin öncüsüdür ve günlük alım miktarı, retinol eşdeğerleri (RE) olarak A vitamini için diğer ile aynıdır.

Faydalı Etkileri

A vitamini provitamini olarak alınabilen beta karoten, A vitamini eksikliği olan kişilere doktorlar tarafından önerilip reçete edilebilir. Ancak beta-karoten eksikliğini (veya A vitamini de diyebiliriz) tanımlamak zordur. Beta karoten ayrıca emilim ve metabolik süreçler (sindirilme gibi) sırasında diğer karotenoidlerle etkileşime girer.

Dusge’de yayınlanan bir makaleye göre, yeterli düzeyde beta karoten alımı özellikle de kalp hastalıklarının önlenmesinde büyük bir rol oynuyor. Bu, beta karotenin antioksidan özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir.

Özellikleri

Beta karotenin emilimi, ince bağırsakta çeşit yağlar ve safraları tarafından kolaylaştırılır. Vücuda tahıl toplam beta karotenin yaklaşık% 10 ila% 90’ının bağırsakta emildiği düşünülmektedir, emilim oranının azalması; beta karoten alımının artışıyla ters orantılı değişim gösterir. Ek olarak yağsız bir beslenme programı uygulamak da beta karoten emilimini azaltan bir etmendir.

Sigara içenler, yüksek alkol alımı olan ve HIV + olan kişiler, düşük bir beta sahip kişilerdir. Sarılık, karaciğer sirozu ve kistik fibroz gibi olası yağ alımını sınırlayan kişilerde de beta karoten seviyeleri düşüktür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.