Baş Dönmesine Ne İyi Gelir: Baş Dönmesi İçin Bitkisel Çözüm

19.03.2021
1.250
Baş Dönmesine Ne İyi Gelir: Baş Dönmesi İçin Bitkisel Çözüm

Baş dönmesinin birçok faktörü olabilir. Çeşitli hastalıklar etkenli baş dönmeleri olabileceği gibi anlık olarak vücut dengelerinin bozulması ile de baş dönmeleri gözlemlenebilir. Bu baş dönmeleri genel olarak kısa süreli ya da anlık olmaktadır ve çok sık gözlemlenmez. Eğer uzun süreli ve sık baş ağrıları gözlemleniyorsa acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Baş dönmesi için baş dönmesine neden olan etkenlerin tespit edilerek bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Diğer yandan da baş dönmesine iyi gelen bitkiler, bitkisel çözümler ve doğal tedavi yollarından azami ölçüde faydalanmayı tavsiye ediyoruz. Baş dönmesi bazı durumlarda ciddi bir takım hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu noktada kronik baş dönmesi şikayetlerini önemseyip bir uzman doktora muayene olmanızda fayda vardır.

Baş ağrısına neden olabilecek baş ağrısının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
– Beyne yetersiz kan ulaşması sonucu baş tarafına giden damarlarda oluşan şiddetli basınç
– Görme kaybı ve görme bozuklukları
– Anemi hastalığı
– Migren hastalığı
– Dış ve iç kulak hastalıkları
– Antikonvülzanlar ve sakinleştirici gibi ağır ilaçların sinir sistemi üzerinde yarattığı bozulmalar
– Grip, düşük kan şekeri düzeyi, soğuk algınlığı ve bazı alerjik reaksiyonlar
– Dehidrasyon
– Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek bir iç kanama
– Kafa yaralanmaları

Baş ağrısının gözlemlenebilecek belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Günlük hayatta karşılaşılan birçok etken nedeni ile oluşan stres
– Duygu bozukluğu (baş dönmesi)
– Vücutta oluşan denge bozukluğu
– Gözdeki bozukluklar ve hastalıklar
– Mide bulantısı
– Kusma
– Göğüs ağrısı
– Boyun kaslarındaki sertleşme
– Nefes darlığı
– Bacaklarda güçsüzlük

Baş dönmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Su

Su, baş dönmesi kurtulmak için tüketilebilecek temel unsurlardan biridir. Dehidrasyon baş dönmesinin en önemli belirtilerden biridir ve bu nedenle dehidrasyonun önüne geçmek gerekmektedir. Bu da bol su içerek sağlanır.

2. Baş Ağrısına Zencefil Kürü

Zencefil genel olarak içerdiği teskin edici ve yatıştırıcı bitkisel enzimler nedeniyle uyuşturma kabiliyeti olan etken madde içeren ilaçların yol açtığı baş dönmesine karşı yararlıdır. Çalışmalar zencefilin uyuşturucu sorunu karşısında etkili sonuçlar doğurduğunu kanıtlamıştır. Ham zencefil çiğnemek ya da zencefil çayı şeklinde tüketmek bu sorunun tedavisi için yeterli olacaktır. Bu tedavi ile kan dolaşım hızı arttırılarak baş dönmesinden kurtulmak mümkündür. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için bitkisel çözüm kürü arayanlara da zencefil kürü yapmalarını öneriyoruz.

3. Nefes almak

Baş ağrısına neden olabilecek bir başka neden ise kan dolaşımı hızıdır. Kan dolaşımının yavaşlaması ya da gereğinden daha hızlı olması damarlarda baskı oluşmasına ve baş ağrısına sahip olunmasına neden olabilir. Bu durumda kan dolaşımı normale döndürülmesi gerekmektedir. Kan dolaşımını normale döndürebilecek en iyi yöntem ise derin nefes almaktır. Düzenli olarak yapılan derin nefes alma egzersizleri baş ağrılarından kurtulmak için ideal bir yöntemdir.

4. Hint Bektaşi üzümü ve kişniş tohumu

Her iki malzemenin de birlikte kullanılması baş dönmesi için müthiş bir bitkisel çözüm olarak bilinmektedir. Hint Bektaşi üzümü zengin bir A vitamini ve D vitamini deposu olan bir besindir. Bu besinle beraber kişniş tohumunun hamur haline getirilerek kullanılması gerekmektedir. 2 tatlı kaşığı kişniş tohumu ve bir bardak suyun içerisine eklenerek iyice karıştırılır. Karışım bir gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah kişniş tohumlarının içerisine Hint Bektaşi üzümleri de eklenerek hamur haline gelene kadar iyice ezilerek yoğurulur. Mevcut baş dönmesi tedavi edecek ve nedenleri ve belirtileri baş dönmesi, gelecekte önleyecektir.

5. Badem ve kabak çekirdeği

Baş dönmesine karşı uzun süreli bir tedavi istiyorsanız, bu çok iyi bir çözümdür. 3 çorba kaşığı buğday ile birlikte 12 badem ve 3 4 adet kabak çekirdeği temin edilir. Bu malzemeler karışık bir şekilde bir kase suyun içerisine konur ve gece boyunca bu suda ıslanması beklenir. Ertesi gün bu malzemeler ezilerek hamur haline getirilir ve içerisine bir çay kaşığı karanfil tozu karıştırılarak iyice yoğrulur. Karışım hamur halini aldıktan sonra 2 su bardağı sütün içerisine konarak iyice karıştırılır. Küçük bir tatlılık eklenmesi için içerisine bir çay kaşığı bal da eklenerek iyice karıştırılabilir.

6. Konsantrasyon

Baş dönmesi vücuttaki bazı dengelerin bozulmuş olduğuna işaret edebilir. Bu yüzden baş dönmesi ile beraber mide bulantısı, kusma ve benzeri durumlar da yaşanabilir. Bu durumda baş dönmesinden kurtulmak için hareketsiz nesnelere odaklanılması yardımcı olabilir. Bu işlemin daha etkili olabilmesi için dik bir şekilde oturarak arkaya yaslanmak gerekmektedir. Bu şekilde sabit bir nesneye odaklanıldığında baş dönmesinden kurtulmak mümkündür.

7. Limon

Baş dönmesi için en iyi bilinen ve en güvenilir ev çarelerinden biri limon suyudur. Diğer ilaçlara ve doğal tedavi yöntemlerine kıyasla oldukça basit, etkili ve hızlı bir şekilde vücuttaki glikoz düzeyini arttırır. Bu da baş dönmesinin nedenlerin biri olan kan dolaşımını düzene sokar. Sadece bir bardak suya yarım limon sıkılır ve ardından içerisine 1 tatlı kaşığı bal eklenerek iyice karıştırılır ve içilir.

8. Fesleğen

Fesleğen, eski bir ev ilacıdır ve cilt sağlığı gibi birçok bölgenin sağlığının korunmasında etkili bir kür olarak kullanılır. 3 4 adet fesleğen yaprağı bir bardak sütün içerisine konur ve bir süre boyunca süt kaynatılır. Bu karışım her gece yatmadan önce içilir. Bu tedavi ile çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilecek baş dönmesi durumundan kurtulmak mümkündür.

9. Sarımsak

Sarımsak daha çok beslenme planına dahil edilerek kullanılır. Bunun dışında ezilmiş sarımsak dişleri bir bardak suyun içerisinde 3 4 adet karanfil yaprağı ile beraber kaynatılır. Kaynadıktan sonra 5 dakika kadar demlenmesine izin verilir. Ardından karışımın biraz ılınmasını beklenir ve tüketilir. Bu karışım kan dolaşımı üzerinde çeşitli etkiler sağlayarak baş dönmesinin engellenmesine yardımcı olur.

10. Kereviz suyu

Düşük kan basıncından dolayı gözlemlenen bir baş dönmesi mevcut ise taze kereviz suyu içerek tedavinin önlenmesi mümkündür.

11. Elma sirkesi ve bal

2 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı elma sirkesi soğuk ya da sıcak su içerisinde iyice karıştırılır. Bu karışım günde 3 kez içilir. Karışım kan basıncının düzenlenmesini sağlayarak baş dönmesi belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olur.

12. Demir takviyesi

Ispanak, Kuru fasulye, mercimek, pişmiş soya fasulyesi ve blackstrap pekmez gibi besinler ile vücudun demir minerali seviyesi arttırılır. Tüm bu zengin demir içeriğini mevcut bulunduran besinlerin tüketimi ile kansızlık ve baş dönmesi riskinin azaltılması sağlanır. Bunun yerine genel sağlık merkezlerinden demir minerali kapsülleri de temin edilerek kullanılabilir. Bu kapsüllerin kullanımının doktor kontrolünde yapılmasının faydası vardır.

Baş dönmesini durdurmak için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:
– Beslenme alışkanlıklarının sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve kolesterol seviyesi düşük olan beslenme planları uygulanmalıdır. Ayrıca, yemek yenilen zamanın vücudun çalışmasına uygun zamanlara alınması gerekmektedir. Bu yemek yenilen saatin alışkanlık haline getirilerek zorunlu olmadıkça bu saatin dışında yemek yenmemesi gerekmektedir.
– Bol su ve meyve suları (portakal, limon vb) içilmelidir.
– Yeterli miktarda dinlenmek gerekmektedir.
– Uykusuz olunmaması ya da çok uyunmaması gerekmektedir.

Bu Konuyla Alakalı Diğer Makaleler:

  • Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir: Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Tedavi
  • Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir: Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Çözümler
  • Ahmet Maranki kıl dönmesi için soğan kürü formülü-İbrahim Saraçoğlu bitkisel çözüm tedavisi
  • Baş Dönmesine Ne İyi Geliyor: Mide Bulantısı için Bitkisel Çaylar
  • Baş Dönmesi Neden Olur: Baş Dönmesinin Nedenleri
  • Gastrite İyi Gelen Bitkiler: Gastrit için Bitkisel Çözüm
  • Şizofreni için Bitkisel Çözümler: Şizofreniye iyi Gelen Bitkiler
  • Depresyona İyi Gelen Yiyecekler, Bitki Çayları ve Şifalı Bitkiler

Etiketler : baş dömesi nasıl geçer, baş dönmesine hangi bitki iyi gelir, baş dönmesine ne iyi gelir erkekler için, baş dönmesini ne geçirir, hangi rahatsızlığa hangi bitki iyi gelir, vertigo bitkisel çözüm, vertigoya iyi gelen bitkiler, vertigoya ne iyi gelir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.