Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

20.03.2021
751
Bahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Baharın gelmesine bağlı olarak sık yaşanan sağlık sorunlarından birisi de bahar alerjisidir. Alerjen maddeye karşı vücudun tepki olarak verdiği antikorların neden olduğu rahatsızlıklar olan kronik inflamatuar ve iltihap olarak tanımlayabileceğimiz bahar alerjisi hastalığı, bahar ayları boyunca insanların hayatını zorlaştırabiliyor. (Bu arada dipnot olarak bahar alerjisinin genetik olarak yatkınlığı bulunan kişilerde görüldüğünün de altını çizmekte fayda var.)

Bahar alerjisinden kaynaklanan rahatsızlıkları ise genel olarak burun kaşıntısı ve akıntısı, gözlerin kaşınması ve sulanması, damak kaşınması, boğaz yanması ve gıcıklanması ile öksürüğün yanı sıra hapşırma olarak özetleyebiliriz. Bununla birlikte, bahar alerjisinin tek nedeni baharın gelişinden dolayı ortalıkta bol miktarda dolaşan polenler de değil. Evcil hayvanlar, evdeki tozlar ya da küf mantarları başta olmak üzere, kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, bazı gıdalar, alınan ilaçlar, stres ve sıkıntı da bahar alerjisi rahatsızlığına neden olabilmektedir.

Bahar alerjisi rahatsızlığına karşı alınabilecek en iyi önlem, alerjiye sebep olan etmenden uzak durmak olsa da, maalesef polen veya tozlardan uzak durmak bahar mevsiminde pek de kolay değil. Ancak polenlerin en yoğun olduğu sabah saatlerinde dışarıya çıkmaktan kaçınarak ya da bir maske kullanarak rahatsızlığın daha az seviyeye indirilmesi mümkün. Bununla birlikte, bahar alerjisi olan kişiler ek önlemler olarak kullanılan arabaya polen filtresi taktırabilir, arabanın camlarını kapalı tutabilir ya da şapka ve gözlük kullanabilirler. Ayrıca bahar alerjisi olanların dışarı çıktıktan sonra tekrar eve geldiklerinde mutlaka duş almaları ve kıyafetlerini de günlük olarak değiştirmeleri tavsiye edilmektedir.

Bahar alerjisine karşı evde alınabilecek önlemleri ise, yün veya pamuklu yastıkların yerine elyaf yastık ve yorganlar kullanmakla birlikte toz barındırabilecek halılar, süs eşyaları ve perdelerin yatak odalarından çıkarılması olarak sıralamak mümkün. Ayrıca evin tüm bölümlerinde kuru temizleme işleminden ziyade nemli ve ıslak bezlerle temizlik yapmanın tozlarla savaşırken çok daha iyi bir yöntem olacağını da hatırlatmakta fayda var. Bununla beraber, bahar alerjisine neden olan etmenlerden biri olduğundan dolayı evcil hayvanları evden uzaklaştırmak ve evde genel olarak halı kullanmamaya dikkat etmek de bahar alerjisine karşı alınabilecek etkili çözümler arasındadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.