Anneler İçin Lohusa Emzirme Sütyeni Seçimi ve Özellikleri

Lohusalık dönemi kadınların hayatındaki en özel dönemlerden biridir. Anne adayı artık 9 ay karnında taşıdığı, merak ve büyük sevgi ile beklediği bebeğini artık kucağına almış, eşsiz ve bir o kadar zorlu dönemler başlamıştır

22.10.2021
758
Anneler İçin Lohusa Emzirme Sütyeni Seçimi ve Özellikleri

Lohusalık dönemi kadınların hayatındaki en özel dönemlerden biridir. Anne adayı artık 9 ay karnında taşıdığı, merak ve büyük sevgi ile beklediği bebeğini artık kucağına almış, eşsiz ve bir o kadar zorlu dönemler başlamıştır. Bebek ise bambaşka bir deneyim yaşıyordur. 

Bu özel dönemin bazı zorlukları vardır. Bunlardan biride bebeklerin az ve sık emme ihtiyaçlarıdır. Emzirmek anne ile bebeğin duygusal ve bedensel en çok yaklaştıkları birbirlerine sevgi ve mutlulukla bağlandıkları andır. Bu anı rahat ve mutlu yaşayan anne ve bebek iki saatte bir yaşanan bu döngüde mutlu olurlar fakat bu aşamada herhangi bir sıkıntı yaşanırsa hem bebek hem anne için emzirme zamanları eziyete dönüşebilir.

Lohusalık Döneminde Karşılaşabileceğimiz Durumlar

Annenin bu dönemde vücudu değişime uğramıştır. Göğüsleri süt salgıladığı için normalinden büyük ve de hassastır. Bu emzirme saatleri sadece bebeği doyurmak için değil anne için de biriken süt yüzünden ağrıyan ve şişen göğüslerden fazla sütün emilmesiyle rahatlanması demektir. Bu esnada hijyen ve rahat bir ortam aranır. Bu aşamada annenin giydiği çamaşırlarda büyük önem arz eder.

İlk sutyenin Mary Phelp Jacop tarafından New York’da 1913’te icat edilmesinden bu yana gelişerek belki de en büyük ihtiyaç olan lohusa emzirme sütyeni ve emzirme atletinegelinmiştir.

Emzirme Sutyeninin Şekli ve Yapısı

Özellikleri anlatmadan önce emzirme sütyeninin yapısını anlatmak daha doğrudur. Emzirme sütyeniilk bakışta normal pamuklu bir sütyen gibi gözükse de iki göğsünde de lastik kısmına yakın bir bölümde klips diyebileceğimiz aparatlar bulunur. Bu klipsleri açtığımız takdirde sütyenin göğüs uçlarını ve çevresini kaplayan kumaş bölümü açılır.

Annenin bebeğini çamaşırlarını çıkarmadan emzirmesi açılan bu bölüm sayesinde olur. Bu açılma klipsler sayesinde iki göğüstede olur. Çünkü sağlıklı emzirme şekli iki göğüsten sıra ile yapılan emzirmedir. Eğer bu sıra takip edilmez ise annenin bir göğsü tamamıyla süt dolar. Bu durum hem çok rahatsız edici hem de çok sancılıdır. Sütün vücuttan düzenli bir şekilde ya emzirme ya da sağım yoluyla alınması gerekir. Bu sayede hem göğüsün tıkanmasının önüne geçilir hem taze süt üretimi sağlanır.

Emzirme Sütyeninde Kumaş Ve Dikiş Özellikleri

Emzirme sütyeni yumuşak nefes alan tercihen pamuklu bir kumaştan ve göğüs kısmı dikişsiz olmalıdır. Bu annenin hassaslaşan göğüs uçları için çok önemlidir. Ayrıca fazla sütün göğüsten sızma ihtimaline karşı emici bir kumaş olması da çok önemlidir. Çünkü ıslaklık hissi hem rahatsız edici olabilir hem de koku ve bakteri üremesine sebep olabilir.

Göğüs ucunun sağlıklı olması için nemlendirilmesi önemlidir fakat uzun süre ıslak ve havasız kalması süt kanallarına zarar verebilir. Bu yüzden sütünüz çok geliyorsa sık sık sütyen değiştirmeniz gerekebilir. Yedek sütyenleriniz olması oldukça faydalı olacaktır. Kumaş tercihinizde satıcıdan alacağınız bilgi doğrultusunda sık yıkama esnasın da çekmemesi de önemli bir kriterdir.

Emzirme Sütyeninde Beden Seçimi

Lohusa sütyenlerinde çeşitlilik oldukça fazladır ama en sağlıklı tercih sade ergonomik ve pamuklu kumaştan yanadır. Sütyenin şekli ve göğüsü rahat kavraması yapınıza uygunluğu olması da çok önemlidir. Alacağınız sütyen bedeninize 1 beden büyük olmalıdır. Süt dolduğunda göğüsler şiştiğinde sizi sıkıp rahatsız etmemelidir.

Emzirme Atleti

Emzirme sütyenine ek olarak beli-karnı örten yine sütyenle aynı özelliklere sahip bir bölümü vardır. Bu bölüm sütyenin devamıdır ve anneyi serin günlerde normal atlet giymişcesine korur ve sıcak tutar. Lohusa emzirme sütyenleri ve emzirme atleti, tasarımlarından dolayı anne ve bebeğe büyük kolaylık sağlar.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.