Alzheimer hastalığı

19.03.2021
949
Alzheimer hastalığı

Karşınızdaki kişinin size anlamsız gözlerle bakıyor olması, size diğer bir isimle hitap etmesi, kendini farklı görmesi olabildiğince endişe verici bir durumdur. Unutmak, çaresizliği anımsatır. Kim olduğunu, nerede ve kimlerle olduğunu unutmak bir insanın başına gelebilecek en kötü bir durum olsa gerek. Anne ve ya babanız yada yakın bir akrabanız yalnızca yaşlandığı için unutmaz böyle düşünerek onun başına gelebilecek alzheimer tehlinete engel olamazsınız yalnızca tedaviye geç kalmış olursunuz…

Alzheimer Nedir?

Alzheimer toplum arasında bilinen bunama rahatsızlığının en fazla görülen biçimidir. Bu hastalığa yakalanan bir kişi, zaman içinde kitap okuma, yazı yazma, bellek sorunluluğu, kendini ifade edememe gibi gerilemeler gibi fonksiyon sorunluluklarıyla iç içe yaşamaktadır. Zaman ilerledikçe akıl fonksiyonlarının de giderek gerilediği ve psikolojik olarak ruhsal sorunluluklar meydana gelmektedir. Hastanın bu durumdan kendisinde farkında olması onu karamsarlığa düşürmektedir. alzaymırAlzheimer hastalığını yaşlılıkta ve yaşlılık öncesi olmak suretiyle 2’ye ayrılmaktadır. Yaşlılık halinde ortaya çıkan alzheimer hastalığı çok yavaş bir biçimde kendisini göstermeye başlar ve geç ilerleme gösterir. Fakat yaşlılık öncesi başlayan alzheimer hastalığı genellikle 60 yaş öncesi görülür ve çabucak ilerleme gösterir.

Alzheimer Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı hakkında araştırmalar yapılarak farklı farklı kuramlar ortaya atılmıştır. Ama bu kuramlarin hiçbiri netlik kazanmış durumda değildir. Fakat bu araştırmalar sonucu alzheimer hastalığının ortaya çıkma nedenlerinde muhtemel sebebin genetik etkenleri olduğu görülmektedir. Bir aile içerisinde bir den çok kişide hastalığa rastlamak mümkün olduğu için hastalığın nedeni kalıtsal nedenlere bağlanmıştır. Bir annenin 45 yaşından sonra dünyaya getirdiği çocukta da ilerki yaşlarda alzheimer hastalığına yakalanma riski bulunmaktadır. Psikolojik nedenler, baş ve beyinin ağır bir tramvaya uğraması, beyinde oluşan hasarlar sonucu da bu hastalık görülmektedir.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

İlk başlarda bunamayı örneğin görebiliriz. Hastalık olabildiğince yavaş başlar. Ufak küçük ilerleme gösterir ama durmaksızın devam eder. İlk anda bu hastalığa yakalandığını kestirmek çok zahmetlidir. Hastalığın ilk göze çarpan belirtileri tahammülsüzlük, unutkanlık, kendisini ifade edememe ve depresyon gibi belirtiler ile rahatsızlıklar baş göstermeye başlar. Yakın geçmişi anımsayamama, bellek kayıpları ise en belirgin özellikler arasında yer alır. Hastalık ilerledikçe alzheimer hastası için zaman ve mekan kavramları artık yok olup, hangi gün nerede olduklarını hatırlayamazlar. Konuşmalarında ki sorunluluklar kendisini iyice göstermeye başlar ve hiç bir şeyi önemsememe, dinlememe ve oblinkuk tarzı durumlar ortaya çıkar.

Alzheimer Tedavisi Mümkün Müdür?

Günümüzde Alzheimer hastalığının tedavisi tam anlamıyla ortadan kaldırmak olası değildir. Bundan ötürü hastalığın ilk dönemleri oldukça önemlidir. Kişiler üzerinde yaşlıdır unutur tarzında yaklaşımlarla davranılmamalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.