Aile Dizimi

Aile Dizimi, hem asıl ailenizdeki hem de mevcut aileniz veya ilişkinizdeki zorlu karışıklıkları tanımanıza yardımcı olacak güçlü bir yöntemdir.

05.08.2022
844
Aile Dizimi

Aile Dizimi, hem asıl ailenizdeki hem de mevcut aileniz veya ilişkinizdeki zorlu karışıklıkları tanımanıza yardımcı olacak güçlü bir yöntemdir. Çözüm odaklı müdahaleler anlayışı getirir ve bunu aile sisteminin üyeleri arasında sevginin yeniden akmasına izin veren derin bir rahatlama izler.

Sistemik Aile Terapisi ilk olarak Alman terapist Bert Hellinger tarafından geliştirilmiştir. Bu terapötik yaklaşımda, bireyi ayrı bir varlık olarak değil, daha büyük bir bütünün, bir aile sisteminin, parçası olarak görüyoruz. Bireysel davranışları, duyguları ve tutumları, bu daha büyük grup bağlamında anlaşılmalıdır. Diğer tüm sistemlerde olduğu gibi, aile üyeleri olarak bizim büyük ölçüde farkında olmadığımız davranışlara aile içinde işleyen söylenmemiş yasalar rehberlik eder. Acı genellikle bir aile üyesinde, sistemin bir veya daha fazla üyesi bu arkaik yasaları bilinçsizce ihlal ettiğinde ortaya çıkar. Bunu bilmeden, beklendiği gibi isyankarlıktan değil, kör bir aşktan yaparlar.

Bu gizli aile dinamiklerini gün ışığına çıkarmanın yolu, danışanın ailesinin bir takımyıldızını oluşturmak için diğer grup katılımcılarının yardımını kullanmasını sağlamaktır. O kişinin ailesini temsil eden katılımcılar, müşterinin o andaki hissine göre birbirleriyle ilişkili olarak odaya yerleştirilir. Bu şekilde, onların orijinal ailesinin yaşayan bir modelini yaratırız. Bulduğumuz şey, aile üyelerini temsil eden kişilerin duygu ve düşüncelerinin gerçek aile üyelerininkine çok benzediğidir. Temsilcilerin hareketlerine rehberlik eden ve sistemik alanın tüm temel bilgilerine erişmelerine izin veren bir enerji alanı olduğu açıktır.

Bu tür aile dizimleri genellikle, grup üyelerinin temsilci rollerini oynadığı bir grup insanla gerçekleştirilir. Bununla birlikte, aile üyelerinin konumlarını temsil etmek için minderlerin veya diğer sembollerin kullanılabileceği bireysel oturumlarda da çalışır.

Bu çalışma, yüzeyin altında kalmış olabilecek her türlü yıkıcı aile dinamiğini benzersiz bir şekilde ortaya çıkarıyor. Ancak yaptığı tek şey bu değildir. Aile üyelerini temsil eden kişiler, spontane hareketlerini dikkatle takip ettiklerinde, sadece ailedeki karışıklıklar ortaya çıkmaz, aynı zamanda neyin iyileşmeye yol açtığını da keşfederiz.

İyileştirici hareketler, kayıp veya dışlanmış aile üyelerini getiren, yeni ve daha bilinçli davranışlar öneren ve aile üyelerinin birbirlerine söylemeleri için şifa cümleleri bulan terapistin müdahaleleriyle desteklenir. Son olarak, üyeleri arasındaki sevginin yeni ve daha bilinçli bir şekilde yeniden akabileceği tüm sistem için yeni, daha doğal ve iyileştirici bir denge bulunabilir.

Aile dizimi, bir aile sistemi içinde işleyen bilinçsiz kolektif yasaları ortaya çıkarır ve ayrıca bizi hem kişisel hem de bireysel ailenin ötesine götüren ve bizi hepimizin bir olduğumuz başka bir boyutla temasa geçiren daha yüksek yasalarla uyum içinde olmamıza yardımcı olur. Bunun sadece bizim üzerimizde değil, bize yakın olan herkes üzerinde anında iyileştirici bir etkisi vardır.

Reyhan İldaş, ThetaHealing ve koçluk hizmetlerini sunan PCC unvanına sahip bir ICF koçudur. İstanbul’daki ofisinde hem koçluk seanslarını hem de profesyonel eğitimlerini yürütmektedir. Aile dizimi veThataHealing hakkında daha fazla bilgi almak ya da koçluk hizmetlerinden yararlanmak için randevu oluşturmak isterseniz 0535 818 77 00 telefon numarası ve info@reyhanildas.com mail adresinden iletişim kurabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.